Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy dieta SIRT jest dla Ciebie?

2020-12-08
Czy dieta SIRT jest dla Ciebie?

Dieta Sirt stała się szalenie modna, szczególnie po słynnej metamorfozie piosenkarki Adele, która dzięki niej schudła aż 45 kg. Jej podstawą są zdrowe koktajle przyrządzane w wyciskarce wolnoobrotowej i produkty aktywujące działanie enzymów. Jesteś ciekawy na czym dokładnie polega? A może jesteś gotowy żeby spróbować, ale nie wiesz jak przyrządzić koktajle Sirt? Czytaj dalej, by poznać podstawowe zasady i nauczyć się przyrządzać najzdrowsze napoje z warzyw i owoców.

Dzisiaj dowiesz się o tym:

co to jest dieta Sirt,

jakie są zasady diety Sirt,

jakie są przepisy na zielone koktajle zgodne z Sirt.

  

Dieta Sirt – dla kogo i na czym naprawdę polega

 

Dieta Sirt, nazywana również dietą Adele lub dietą sirtuinową, została opracowana w 2016 roku przez naukowców i dietetyków z Uniwersytetu Surrey – Aidan’a Goggins’a i Glen’a Matten’a. Opublikowali oni książkę przedstawiają wyniki swoich badań, która stała się światowym bestsellerem. Na czym polega dieta Sirt?

Dieta jest związana z sirtuinami, czyli grupą siedmiu białkowych enzymów znajdujących się w naszych organizmach. Mają one potencjalnie korzystny wpływ na szczupłą sylwetkę i zachowanie zdrowia, spowalniając efekty starzenia się i rozwój chorób związanych z wiekiem (w tym nawet nowotworów). Sirtuiny są nazwane genami szczupłości i długowieczności, chociaż badania na temat ich skuteczności nadal trwają. Dieta Sirt opiera się na spożywaniu pokarmów zawierających aktywatory sirtuin– zakłada ona spożycie jak największej ilości produktów o działaniu antyoksydacyjnym. Mowa o polifenolach, flawonoidach, alkaloidach i izoflawonach. 

 

Czy dieta Sirt jest zdrowa

 

Dieta Sirt wprowadzająca znaczne ograniczenia w pierwszym tygodniu, powinna być bezpieczna i zdrowa dla przeciętnego, zdrowego dorosłego. Niestety osoby cierpiące na cukrzycę i inne choroby przewlekłe powinny skonsultować się ze swoim lekarzem. Dietetycy doradzają również, że jeśli pierwszy etap jest za trudny i powoduje złe samopoczucie, można rozpocząć dopiero od drugiego.

 

 

Dieta Sirt – zasady, które musisz znać

 

Dieta Sirt opiera się na kilku ważnych zasadach, które należy przestrzegać:

jedz 4 posiłki dziennie, nie częściej niż co 1,5 godziny – ostatni najpóźniej o 19:00;

poza dietą starają się uprawiać regularnie aktywność fizyczną,

bazuj na warzywach, koktajlach przyrządzonych za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej i innych zdrowych produktach;

nie spożywaj słodyczy, cukru i żywności typu fast food,

staraj się wybierać produkty bezglutenowe;

do swojej diety dodaj m.in.: grykę, zieloną herbatę i czarną kawę, oliwę z oliwek, czerwoną papryczkę chili, kurkumę, czerwoną cebulę, truskawki, gorzką czekoladę, zielone liście (jarmuż, seler, szpinak itd.) orzechy.

 

Zanim jednak przejdziesz do powyższych założeń, musisz wiedzieć, że najtrudniejszy jest pierwszy tydzień. Przez 4 dni możesz jedynie pić zielone koktajle i zjeść 1 stały posiłek… nie przekraczając 1000 kcal. Jest to niezwykle mało, gdyż takie wartości nie uzupełniają zapotrzebowania energetycznego żadnej osoby, ale dzięki dużej ilości zdrowych składników, te kilka dni nie powinny wyrządzić żadnej szkody na zdrowiu. Po 4 dniach należy podnieść kaloryczność diety do 1500 kcal, spożywając 2 zielone koktajle i 2 posiłki.Tak wygląda pierwszy etap diety Sirt.

 

Drugi etap rozpoczyna się już 8 dnia i zakłada tydzień bez ograniczeń kalorycznych – zaleca się spożywanie 1 koktajlu, który możesz przyrządzić w wyciskarce wolnoobrotowej Hurom i 3 posiłków z produktami bogatymi w polifenole. Od 15 dnia diety nie ma już właściwie ograniczeń, poza stosowaniem się do podstawowych zasad diety i staraniem się wypijania 1 zielonego koktajlu dziennie. Od 15 dnia zaczyna się ostatni etap, mający trwać całe życie.

 

Dieta Sirt – przepisy na koktajle

 

Podstawowy zielony koktajl Sirt:

75 g jarmużu;

30 g rukoli;

5 g liści pietruszki;

2-3 łodygi selera naciowego (razem z liśćmi);

połowa jabłka;

połowa cytryny lub limonki;

połowa łyżeczki zielonej herbaty matcha;

1-2 cm świeżego, obranego imbiru.

  1. Przygotuj sok ze wszystkich powyższych składników w wyciskarce wolnoobrotowej (poza herbatą).

 

Przepis na zielony koktajl nr 2:

2-3 łodygi selera naciowego,

1 zielony ogórek,

5 g liści pietruszki;

połowa cytryny lub limonki;

połowa jabłka;

pół szklanki ostudzonej zielonej herbaty.

  1. Wyciśnij sok w wyciskarce wolnoobrotowej z ogórka, selera, pietruszki, cytryny i jabłka, po czym wymieszaj go z zieloną herbatą.

 

Przepis na zielony koktajl Sirt nr 3:

kilka liści jarmużu;

1 główka sałaty rzymskiej;

2-3 łodygi selera naciowego;

1 ogórek;

1 zielone jabłko;

1 cytryna lub limonka;

2-3 cm świeżego imbiru.

  1. Przygotuj sok w wyciskarce wolnoobrotowej.

 

Koktajle diety Sirt

Chcesz spróbować diety Sirt, by przekonać się, czy jest dla ciebie? Pamiętaj o podstawowych zasadach i zaleceniach oraz zaopatrzeniu się w najlepszą wyciskarkę wolnoobrotową Hurom. W końcu zielone koktajle i soki to podstawa zdrowego żywienia oraz dbałości o twój piękny wygląd.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
pixel