FAQ
CZY MOGĘ MYĆ CZĘŚCI OD WYCISKARKI WOLNOOBROTOWEJ HUROM W ZMYWARCE?
Nie zaleca się mycia elementów urządzenia w zmywarce, gdyż znajdują się tam gumowe uszczelki, które mogą się zniekształcić pod wpływem wysokiej temperatury. Najlepiej czyścić je pod bieżącą wodą zaraz po wyciskaniu, używając załączonej szczoteczki. Czyszcząc w ten sposób nie musimy używać detergentów. Dodatkowo, myjąc wyciskarkę bezpośrednio po wyciskaniu resztki nie zdążą wyschnąć i z łatwością je usuniemy, to najprostsza i najszybsza metoda. Co jakiś czas zalecamy namoczenie części (oprócz korpusu głównego w którym znajduje się silnik!) w delikatnym płynie do zmywania. Ta metoda pomaga pozbyć się trudnych do usunięcia resztek które mogą pojawić się przy nieregularnym myciu. Zawsze sprawdzaj zalecenia producenta, dotyczące mycia urządzenia.
Tajniki szybkiego i skutecznego mycia wyciskarek do soków - blog Hurom™
GDZIE MOGĘ DOSTAĆ CZĘŚCI ZAMIENNE NP. FILTRY, SZCZOTKI SILIKONOWE CZY POJEMNIKI PLASTIKOWE?
Części zamienne są dostępne na naszym magazynie. Jeśli chcesz zamówić jakąś część napisz do nas email na info@hurom.pl z dokładnym opisem lub zdjęciem a my postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.
CZY MOGĘ PO RAZ DRUGI WYCISNĄĆ SOK Z MIĄŻSZU ABY UZYSKAĆ WIĘCEJ SOKU?
Hurom skutecznie wyciska sok za pierwszym razem, dlatego nie ma potrzeby ponownie tego robić.
CZY W WYCISKARCE HUROM MOŻNA ZMIELIĆ ZIARNA LUB ROŚLINY STRĄCZKOWE?
Wyciskarka Hurom nie zmieli twardych ziaren oraz roślin strączkowych. Do tego celu należy użyć specjalnego młynka do mielenia. UWAGA! Przy próbie zmielenia ziaren oraz roślin strączkowych może dojść do uszkodzenia urządzenia. Gwarancja nie obejmuje naprawy uszkodzeń spowodowanych nienależytym użytkowaniem urządzenia.
CZY PRZED WYCISKANIEM SOKU NALEŻY OBRAĆ OWOCE CYTRUSOWE?
Zdecydowanie tak! Przy próbach wyciskania soku z całego owocu pomarańczy skórki zapychają wyciskarkę Hurom co może doprowadzić do uszkodzenia sita. Niemniej jednak, skórka z cytryny jest wyjątkiem od tej zasady. W przepisach na napoje lecznicze pojawia się sok z całej cytryny. Bardzo dobrym połączeniem smakowym jest pół cytryny z dwoma jabłkami. Pamiętaj, żeby pół cytryny pokroić na mniejsze kawałki - zaleca się 8 kawałków - żeby nie doświadczyć powyższych problemów.
CZY WARTO SCHŁODZIĆ OWOCE I WARZYWA PRZED WYCISKANIEM Z NICH SOKU?
Najlepiej smakuje sok ze schłodzonych składników. Zimne produkty dają nam więcej soku, ponieważ ich włókna są twardsze po schłodzeniu. Zalecamy zatem, aby schłodzić wszystkie składniki przed ich użyciem w wyciskarce Hurom.
CZY NALEŻY USUWAĆ GNIAZDA I NASIONA Z JABŁEK PRZED WYCISKANIEM Z NICH SOKU?
Jeśli nie chcesz czuć goryczy w swoim soku to najlepiej usunąć gniazda nasienne z jabłek przed wyciskaniem. Można od tego celu wykorzystać drylownicę do jabłek. Jednak, wyciskanie soku z jabłek wraz z jego nasionami nie wpływa negatywnie na pracę wyciskarki.
CZY W WYCISKARCE HUROM MOŻNA PRZYGOTOWAĆ I KRUSZYĆ MROŻONE SORBETY?
W wyciskarce Hurom nie można kruszyć lodu oraz mrożonych produktów. Uszkodzenia spowodowane przez takie działania nie są objęte gwarancją producenta. Są jednak wyciskarki, które posiadają specjalne przystawki do lodów przez które przepuszcza się zmrożone owoce aby uzyskać gładki sorbet. Należy jednak upewnić się czy model wyciskarki posiada takie przystawki. Zobacz, jak przygotowujemy sorbety przy pomocy wyciskarek wolnoobrotowych Hurom - YouTube
CZY W WYCISKARCE HUROM MOŻNA PRZYGOTOWAĆ MAKARON?
W tym momencie na rynku jest jedna wyciskarka, dzięki której można przygotować domowy makaron - HUROM DU CHEF - https://youtu.be/tPmBPVgG3MY
CZY W WYCISKARCE HUROM MOŻNA PRZYGOTOWAĆ MASŁO ORZECHOWE?
Tak, jest to możliwe. Przed wrzuceniem orzechów do wyciskarki należy je zmiękczyć poprzez namoczenie w wodzie. Następnie odsączone orzechy umieszczamy w wyciskarce wolnoobrotowej. Wydostawanie się części masła orzechowego wylotem pulpy jest normalne. Tę miazgę można dodać do naszego masła. Zalecamy przygotowanie jednorazowo do pięciuset gramów masła orzechowego.
CZY W WYCISKARCE HUROM MOŻNA TŁOCZYĆ NA ZIMNO OLIWĘ Z OLIWEK?
Tłoczenie oleju to zupełnie inny proces niż wyciskanie soku - wymaga specjalnego urządzenia. Wyciskarki Hurom nie posiadają opcji tłoczenia oleju z oliwek lub innych roślin, owoców czy warzyw.
PROWADZĘ PUNKT GASTRONOMICZNY, CZY MOGĘ UŻYWAĆ W NIM WYCISKAREK HUROM?
Konstrukcja wyciskarek wolnoobrotowych Hurom pozwala na ciągłą pracę przez 30 minut. Po tym czasie urządzenie musi się schłodzić. Jeśli w twoim punkcie nie ma potrzeby używania wyciskarki dłużej niż zalecany czas pracy, wówczas możesz z niej korzystać. Dla większych barów i kawiarni polecamy zakup komercyjnej wyciskarki Hurom, dedykowanej dla HoReCa, która może pracować bez przerwy przez ponad 5 godzin.
Pamiętaj o odpowiednim przeszkoleniu osób korzystających z wyciskarki, ponieważ z doświadczenia wiemy, że nieprawidłowe użytkowanie urządzenia może prowadzić do uszkodzenia.
DO CZEGO SŁUŻY SILIKONOWA USZCZELKA NA SPODZIE MISY?
Silikonowa uszczelka jest odpowiedzialna za wypychanie miąższu na zewnątrz. Gdy jest całkowicie wsunięta w szparę na spodzie misy wypycha miąższ przez specjalny otwór i zapobiega zablokowaniu urządzenia. Uszczelką można dokładnie wymyć wysuwając ją z otworu. Pamiętaj, aby przed każdym użyciem wsunąć uszczelką z powrotem do otworu. Nieprawidłowe zamontowanie uszczelki może skutkować mniejszą wydajnością wyciskarki oraz zablokowaniem wylotu pulpy.
JAK PRZECHOWYWAĆ SOK HUROM?
Soki Hurom są najbardziej wartościowe i odżywcze od razu po wyciśnięciu. Aby jak najdłużej utrzymać świeżość i smak soku należy go odpowiednio przechowywać. Zalecamy przechowywanie soków owocowych w lodówce od 24 do 48 godzin. Przechowywane w lodówce przez trzy dni mleko roślinne nadal smakuje pysznie. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasz napój jest nadal świeży, przed spożyciem skorzystajmy ze zmysłu węchu - jeśli coś pachnie dobrze to znaczy że na pewno jest dobre! Dowiedz się więcej na Jak przechowywać świeże soki nawet przez kilka dni | Hurom Polska
JAK NAJLEPIEJ WYCISNĄĆ SOK Z WŁÓKNISTYCH PRODUKTÓW NP. SELER NACIOWY CZY LASKI WANILII?
Aby włókna nie owijały się wokół wałka, wszystkie składniki należy pokroić na krótsze kawałki przed wrzuceniem ich do wyciskarki wolnoobrotowej.
CZY W WYCISKARCE MOŻNA PRZYGOTOWAĆ MLEKO ROŚLINNE NP. MIGDAŁOWE ?
W wyciskarce Hurom możemy przygotowywać mleko roślinne z różnych orzechów, ale naszym zdaniem najlepsze mleko uzyskamy z migdałów.
Już 50g migdałów wystarczy, aby uzyskać litr kremowego napoju. Orzechy przed wyciskaniem, powinny być miękkie. Aby je zmiękczyć należy maczać je w wodzie przez 12 - 24 godzin. Następnie należy opłukać je dokładnie pod bieżącą wodą. Migdały nie mogą być prażone lub gotowane. Najlepszy efekty uzyskamy z surowych orzechów. Aby urozmaicić smak i wartość napoju możemy łączyć różne orzechy, np. brazylijskie, makadamia, laskowe lub włoskie. Możemy dodać również np. syrop z agawy lub klonowy, ziarna kakao, daktyle (bez ziaren), sok jabłkowy, cynamon.
- Daktyle (należy usunąć ziarna) – daktyle dodają słodkiego smaku ale nie zdominują go. Kupując daktyle wybieraj jędrne, omijaj owoce zapakowane w foliowe opakowania.
- Figi – pokroić oraz usunąć ogonki
- Świeże jabłka – schłodzone, bez gniazd nasiennych
- Cynamon – kora cynamonu sprawdzi się lepiej niż mielony cynamon. Aby wydobyć prawdziwy smak cynamonu należy go moczyć w wodzie 4 godziny przed wyciskaniem. Nie przesadzaj z ilością, bardzo łatwo jest zdominować mleko tą przyprawą.
- Suszone owoce – tak naprawdę każdy suszony owoc będzie dobry aby dodać smaku aromatu oraz słodyczy do Twojego mleka – po prostu pokrój składniki na mniejsze kawałki i eksperymentuj! Pamiętajmy, że suszone owoce zawierają dużo cukru więc nie przesadzajmy z ilością. Mniej znaczy więcej!
- Wanilia – nie kupuj przetworzonych przypraw, zawsze staraj się znaleźć naturalne laski wanilii, które można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością. Laski pokrój na 1 cm kawałki i wyciskaj tak samo jak orzechy/migdały. 1 laska wanilii powinna wystarczyć na 1 litr mleka. Dla lepszego rezultatu namocz wanilię kilka godzin przed użyciem. Możesz również dodać ta samą wodę w której moczyła się wanilia do mleka.
- Pistacje – pasują lepiej niż każdy inny rodzaj orzechów, najlepiej jest wymieszać je w proporcji 50/50 z migdałami. Z takiej mieszanki uzyskamy przepyszne mleko o pięknym pastelowo zielonym odcieniu. Dosładzając daktylami czy figami stworzysz napój bogów!
- Ziarna kakaowca – ziarna kakao to tak naprawdę zmiażdżone strączki kakaowca z których produkuje się czekoladę. W tej formie kakao posiada wysoki poziom substancji antyutleniających, dodając go do wyciskarki Hurom wraz z mlekiem uzyskamy pyszne i naturalne roślinne mleko kakaowe. Ziarna kakaowca smakują dość gorzko dlatego będziemy potrzebowali dodatkowego słodzika – daktyle lub syrop z agawy będą dobrym połączeniem. Aby wydobyć głębszy smak namocz ziarna kakaowca przez co najmniej 4 godziny w wodzie, początkowo zalecamy dodać 2-3 łyżeczki ziaren a następnie próbować i eksperymentować według swojego smaku.
- Syrop z agawy – syrop z agawy zawiera niski wskaźnik GI i może być używany jako alternatywny słodzik. Jest bardzo słodki i trzeba dodawać go w małych ilościach tylko do smaku.
Możemy przelać mleko przez małe sitko, dzięki czemu uzyskamy kremowy dodatek np. do kawy.
Zobacz jak zrobić napój roślinny w wyciskarce Hurom Jak zrobić „mleko” sojowe i migdałowe w wyciskarce elektrycznej? | Hurom Polska
JAK NAJLEPIEJ PRZYGOTOWAĆ SKŁADNIKI DO WYCISKANIA SOKU W WYCISKARCE WOLNOOBROTOWEJ HUROM?
Warzywa i owoce najlepiej jest pokroić na mniejsze kawałki, tak aby z łatwością przyleciały przez komorę wsadową. Owoce cytrusowe należy obrać ze skórki. Jeśli dojdzie do zatoru, można dodać naprzemiennie inny rodzaj owocu lub warzywa (np. bardziej soczysty) lub użyć popychacza aby odblokować urządzenie.
Przed włożeniem warzyw liściastych do wyciskarki Hurom należy je dokładnie wysuszyć po umyciu, następnie zwinąć w rulonik i złożyć na pół.
Aby liście o śliskiej teksturze nie blokowały wyciskarki Hurom, podczas wyciskania można dodawać na przemian kilka kawałków marchewki lub innego włóknistego warzywa.
CZY MOGĘ MYĆ CZĘŚCI OD WYCISKARKI WOLNOOBROTOWEJ HUROM W ZMYWARCE?
Nie zaleca się mycia elementów urządzenia w zmywarce. Najlepiej czyścić je pod bieżącą wodą zaraz po wyciskaniu, używając załączonej szczoteczki. Czyszcząc w ten sposób nie musimy używać detergentów. Dodatkowo, myjąc wyciskarkę po wyciskaniu resztki nie zdążą wyschnąć i z łatwością je usuniemy, to najprostsza i najszybsza metoda. Co jakiś czas zalecamy namoczenie części (oprócz korpusu głównego w którym znajduje się silnik!) w delikatnym płynie do zmywania. Taka kąpiel pomaga pozbyć się trudnych do usunięcia resztek które mogą pojawić się przy nieregularnym myciu.
Tajniki szybkiego i skutecznego mycia wyciskarek do soków - blog Hurom™
JAKIE JABŁKA NAJLEPIEJ NADAJĄ SIĘ DO WYCISKANIA SOKU?
Gatunki jabłek, idealnie nadające się do wyciskania soków to m.in. Ligole, Renata czy Granny Smith. Najwięcej soku uzyskasz z McIntosha i Cortlanda. Choć zaliczają się do miękkich gatunków, nie będziesz mieć problemu z przecierem w szklance. Sok będzie po prostu nieco gęstszy.
URZĄDZENIE WIBRUJE I KOŁYSZE SIĘ
Wibrujące urządzenie oznacza, że silnik pracuje prawidłowo. Jest to całkowicie normalne. Jednakże, jeśli wibracje zmieniają się w silne drżenia, które powodują zachwianie równowagi, sprawdź czy wałek ślimakowy nie jest uszkodzony.
JAK UŻYWAĆ SIT I FILTRÓW?
Jeśli wyciskasz sok z twardych składników, na przykład z marchewek, jabłek, buraków itp., korzystaj z drobnego sitka lub czarnego filtra. Grube sito lub pomarańczowy filtr najlepiej sprawdzi się przy wyciskaniu soku z miękkich owoców i warzyw np. truskawek lub kiwi.
MAM PROBLEM TECHNICZNY Z WYCISKARKĄ HUROM, GDZIE MOGĘ UZYSKAĆ POMOC?
Napisz do nas email na serwis@hurom.pl z opisem usterki i zdjęciami uszkodzenia. Jeśli urządzenie jest nadal na gwarancji będziemy potrzebować skanu dowodu zakupu. Staramy się odpowiedzieć Zazwyczaj odpowiadamy w przeciągu 24 godzin. Możesz skorzystać również z formularza serwisowego dostępnego na Zgłoszenie serwisowe | Hurom Polska
JAK PRZYGOTOWAĆ BARDZIEJ KLAROWNY SOK?
- Upewnij się, że uszczelka wylotu pulpy jest założona w odpowiedni sposób - całkowicie wsunięta w otwór na spodzie misy (manetka przesunięta na pozycję OPEN). Uszczelka jest odpowiedzialna za właściwe wypychanie pulpy na zewnątrz.
- Zwolnij tempo wkładania składników do wyciskarki. Zbyt szybkie wkładanie składników do wyciskarki może zablokować otwór wylotu miąższu.
- Pokrój składniki na mniejsze kawałki, ok 3-5 cm - ułatwi to wyciskanie soku oraz zredukuje ilość pulpy.
- Upewnij się, że wszystkie składniki są całkowicie rozmrożone.
- Sprawdź, czy silikonowe szczotki nie są zużyte.
MOJA WYCISKARKA HUROM NAGLE SIĘ ZATRZYMAŁA
Zazwyczaj nagłe zatrzymanie się się urządzenia jest spowodowane nieprawidłowym montażem górnej części urządzenia. Upewnij się, że misa jest ustawiona prawidłowo i spróbuj ponownie włączyć urządzenie.
JAK ODBLOKOWAĆ URZĄDZENIE HUROM?
Wyciskarki Hurom najlepiej działają gdy wkładamy do nich składniki w odpowiednim – niezbyt szybkim tempie. Dodatkowo, proces wyciskania będzie płynniejszy, gdy produkty zostaną pokrojone na mniejsze kawałki. Aby nie zapchać urządzenia, najlepiej dodawać kolejne produkty, gdy usłyszymy charakterystyczny dźwięk zgniatania. Pamiętaj, że wyciskarka Hurom potrzebuje więcej czasu na wyciśnięcie soku z twardszych składników np. z marchewek niż z jabłek czy pomarańczy.
Jeśli kawałki nie przelatują przez komorę wsadową należy użyć popychacza. Jeśli dojdzie do zablokowania urządzenia należy wcisnąć i przytrzymać przycisk REV przez 2-3 sekundy, następnie można wrócić do normalnej pracy.
JAK USUNĄĆ PRZEBARWIENIANA Z MISY, SITA I SZCZOTEK?
Przebarwienia powstają przez naturalne barwniki znajdujące się w owocach i warzywach. Aby je zredukować należy przepłukiwać i czyścić urządzenie po każdym użyciu. Zalecamy również kąpiel elementów w wodzie z octem.
NA MOIM WAŁKU ŚLIMAKOWYM SĄ PĘKNIĘCIA I ZADRAPANIA
Ślady i linie na wałku ślimakowym powstają podczas procesu produkcyjnego i są całkowicie normalne. Nie wpływają na pracę urządzenia.
SILNIK NIESPODZIEWANIE SIĘ ZATRZYMAŁ
Urządzenia Hurom są wyposażone w specjalne bezpieczniki przeciw przegrzaniom. Zatrzymanie się silnika może być spowodowane zbyt dużą ilością składników w misie lub zbyt długą pracą urządzenia. Włącz wsteczny bieg na 3-5 sekund. Czynność powtórz 2-3 razy. Jeżeli silnik nie włącza się, pozwól maszynie ostygnąć zanim spróbujesz ponownie.
SKRZYPIENIE PODCZAS WYCISKANIA
Skrzypienie podczas wyciskania jest całkowicie normalne - jest spowodowane tarciem pomiędzy wałkiem ślimakowym, misą i warzywami/owocami.
USZKODZENIE SIT I FILTRÓW
Lód, zamrożone owoce i warzywa, duże twarde nasiona lub pestki, nieznane substancje lub nadmiar warzyw i owoców w misie może spowodować uszkodzenie sit lub filtrów. Przed użyciem wyciskarki zapoznaj się z instrukcją obsługi oraz kartą „Ważne informacje”. Pamiętaj, żeby nie przeładować misy warzywami i owocami, oraz żeby nie dopychać ich na siłę.
Z MOJEJ WYCISKARKI WYDOBYWA SIĘ ZBYT DUŻO PULPY
Zbyt dużo składników w misie może zatkać sito przez co z urządzenia wydobywa się zbyt dużo pulpy. Pokrój produkty, zwłaszcza włókniste, na mniejsze kawałki, aby uniknąć owijania włókien wokół wałka. Wkładaj składniki powoli, tak aby wyciskarka nadążała z odprowadzaniem pulpy.
Z JAKICH PRODUKTÓW NIE POWINNO SIĘ WYCISKAĆ SOKU?
Hurom wyciśnie sok z prawie każdego produktu oprócz tych wymienionych poniżej:
- Kokos
- Nasiona
- Nienasączone/prażone migdały
- Rośliny strączkowe
- Trzcina cukrowa
- Produkty mrożone
- Ryby/mięso
- Korzeń lukrecji oraz inne tego typu składniki
- Suszone przyprawy
- Owoce z twardymi pestkami, których nie da się usunąć
Jeśli nie jesteś pewien/pewna czy jakiś produkt może zostać użyty w wyciskarce Hurom, skontaktuj się z nami na info@hurom.pl a my odpowiemy tak szybko jak to będzie możliwe.
ZABLOKOWANA POKRYWA
Jeśli nie możesz otworzyć pokrywy oznacza to, że w misie znajduje się za dużo składników lub nieznana substancja. Włącz wsteczny bieg na 3-5 sekund. Powtórz tę czynność 2-3 razy. Następnie dociśnij pokrywę podczas włączania.