Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Blender kielichowy czy ręczny - jaki wybrać?

2022-07-28
Blender kielichowy czy ręczny - jaki wybrać?

Osoby, które chcą zacząć prowadzić zdrowy tryb życia, często zastanawiają się, jaki wybrać blender — kielichowy czy ręczny? Choć funkcja tych urządzeń jest niemal identyczna, oba modele mają swoich zwolenników. Niektórzy klienci kierują się głównie ceną, uważając, że droższe urządzenie z pewnością będzie lepsze. Nie zawsze jest to dobra droga. Sprzęt powinien przede wszystkim spełniać Twoje potrzeby i pasować do Twojego stylu życia. Chcesz wiedzieć, jaki blender wybrać? Przeczytaj nasz artykuł.

Blender kielichowy czy ręczny?

Jeśli nie masz pewności, jaki wybrać blender — ręczny czy kielichowy, zapoznaj się z naszym krótkim zestawieniem. Żeby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru, zebraliśmy wszystkie najważniejsze wady i zalety tych dwóch urządzeń.

Blender kielichowy

Blender kielichowy ma o wiele większą moc niż ręczny (nawet 1800 W). Co to znaczy? Możesz wykorzystać go do rozdrobnienia nawet wyjątkowo twardych artykułów (na przykład ciecierzycy czy grochu). Niektórzy mielą w nim nawet kawę ziarnistą, dzięki czemu uzyskują niepowtarzalny aromat przy parzeniu każdej filiżanki małej czarnej.

Żeby przygotować smoothie czy zupę krem, wystarczy tylko nacisnąć guzik, a blender sam rozdrobni wszystkie produkty. Jest więc niemal zupełnie bezobsługowy. Nie musisz się także martwić, że zawartość będzie z niego wypryskiwać — kielich jest całkowicie osłonięty, więc nic się z niego nie wydostanie w czasie miksowania.

Blendery kielichowe wyglądają bardzo estetycznie, więc świetnie się prezentują na blacie w dużej kuchni. Niestety mają też dość duże wymiary, więc nie zawsze dobrze się sprawdzają w mniejszych wnętrzach. Ich czyszczenie może być nieco bardziej problematyczne niż w przypadku blenderów ręcznych, więc polecamy namoczyć kielich zaraz po zakończeniu użytkowania. Blendery kielichowe są też na ogół droższe niż inne modele.

Blender ręczny

Blender ręczny to idealne rozwiązanie dla niedużych kuchni. Zajmuje mało miejsca i możesz go trzymać w szufladzie, a nawet zabrać ze sobą, gdy wyjeżdżasz w podróż. W dodatku większość modeli możesz kupić za niewielkie pieniądze.

Blender ręczn ma mniejszą moc ni kielichowy (od 300 do 900 W), jednak nie jest to wada. Jeżeli chcesz wykorzystywać go przede wszystkim do miksowania miękkich owoców, nie potrzebujesz większej mocy. Niestety taki model może nie poradzić sobie z rozdrobnieniem szpinaku czy jarmużu.

Blender ręczny — jak sama nazwa mówi — należy przez cały czas trzymać w rękach. Niestety czasem się zdarza, że zawartość wypryskuje z naczynia, brudząc przy tym blat, płytki i odzież użytkownika. Trzymanie blendera w rękach ma również swoje plusy. Możesz zmiksować artykuły bez wykładania ich z miski czy garnka. Po przygotowaniu posiłku wystarczy odczepić nasadkę i przepłukać ją wodą.

Jaki blender do różnych rodzajów produktów?

Zanim wybierzesz najlepsze urządzenie, zastanów się najpierw, do jakich posiłków chcesz go używać. Sportowcy i osoby dbające o dietę będą go zapewne wykorzystywać do przygotowania zdrowych szejków i koktajli. Jaki blender — kielichowy czy ręczny — sprawdzi się najlepiej w tym przypadku? Jeżeli masz zamiar przygotowywać napoje z bananów, truskawek czy pomarańczy — oba urządzenia będą odpowiednie. Blender ręczny może jednak nie zmiksować dokładnie twardych warzyw jak marchew czy seler.

Blendery to świetne rozwiązanie dla wszystkich miłośników zupy krem. Możesz wykorzystać dowolny rodzaj blendera, jednak ręczny będzie o wiele wygodniejszy. Dzięki niemu zmiksujesz składniki bezpośrednio w garnku. Przelewanie zupy do kielicha, a potem z powrotem do garnka jest bardziej czasochłonne, a po skończeniu gotowania pozostaje więcej naczyń do zmywania. Jeśli przygotowujesz obiad dla kilku osób, powinieneś/powinnaś się także liczyć z tym, że nie zmieści się on w blenderze, więc będziesz musiał(a) zblendować go partiami.

Dobry blender jest także niezbędny do przygotowywania masła orzechowego, Jaki model sprawdzi się najlepiej? W tym przypadku odpowiedź może być tylko jedna. Jedynie wysokiej jakości blender kielichowy będzie miał odpowiednią moc do idealnego rozdrobnienia orzechów.

Wiele osób przygotowuje w blenderze posiłki, które zabiera ze sobą do pracy, szkoły lub na siłownię. Jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej w tej funkcji? Z pewnością dobrym wyborem będzie zarówno wariant ręczny, jak i kielichowy, jednak najlepszą opcją będzie blender personalny. Co to takiego? Jest to urządzenie, w którym bidon zastępuje tradycyjny kielich. Nie musisz więc przelewać swojego smoothie do osobnej butelki. Wystarczy, że założysz na bidon przykrywkę z ustnikiem i wrzucisz go do plecaka.

Podsumowanie

Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić droższy blender, jaka moc urządzenia będzie odpowiednia i jaki typ urządzenia wybrać. Wszystko zależy jedynie od Twoich potrzeb i preferencji. Jeśli nie masz pewności, jaki blender wybrać — kielichowy czy ręczny, porównaj cechy obu tych wariantów:

blender kielichowy blender ręczny
 • duża moc (do 1800 W)
 • nadaje się do miksowania miękkich i twardych artykułów
 • uruchamiany jest za pomocą jednego przycisku — jest niemal zupełnie bezobsługowy
 • ma duże rozmiary
 • czyszczenie zajmie więcej czasu
 • droższy niż blender ręczny
 • mniejsza moc (300-900 W)
 • nadaje się do miksowania wszystkich artykułów, ale z twardymi radzi sobie gorzej
 • należy trzymać go w rękach i robić przerwy w miksowaniu
 • kompaktowy
 • szybki w czyszczeniu
 • niedrogi

Jeśli potrzebujesz urządzenia, dzięki któremu przygotujesz posiłek do pracy, wybierz blender personalny z bidonem zamiast kielicha. Po zmiksowaniu szejka wystarczy odczepić pojemnik i zabrać go ze sobą w drogę. 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel