Jaki blender ręczny?

Jaki blender ręczny?

Opublikowano
Zaktualizowano

Jak działa blender ręczny?

Blender ręczny to nieduże urządzenie kuchenne. Jego nazwa wyraźnie wskazuje, że służy ono do mieszania (ang. blend – mieszać). Urządzenie to składa się z części centralnej z silnikiem oraz nasadki z nożem. Końcówka blendera najczęściej wykonana jest z plastiku lub stali nierdzewnej. Zabezpiecza ona przed rozpryskiwaniem się rozdrabnianych produktów oraz chroni przed skaleczeniem się ostrymi nożami.

Po włączeniu blendera ostrza wykonują szybki ruch obrotowy. W wyniku tego następuje mielenie, rozdrabnianie i mieszanie produktów w pojemniku. Dodatkowo niektóre modele wyposażone są w końcówki, które mogą ubijać, miksować, a nawet wyrabiać ciasto. Jest to wielofunkcyjny sprzęt, który zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Dziś w wielu domach dobry blender ręczny to podstawowe urządzenie kuchenne.

Do czego służy blender ręczny?

Dlaczego tak wiele osób wybiera blender ręczny? Bo to świetna alternatywa dla noża i miksera. Dzięki niemu samodzielnie i szybko przyrządzisz wiele pysznych oraz pożywnych posiłków. Dlatego to ważny sprzęt dla wszystkich zwolenników zdrowego stylu życia i sportowców. Dobry blender ręczny pozwoli Ci przyrządzić posiłek z warzyw, owoców, orzechów, ziół i płynów na bazie mleka. Przy jego pomocy w kilka chwil zrobisz:

  • koktajl,
  • mus owocowy,
  • sok,
  • smoothie,
  • lody,
  • purée,
  • zupę,
  • dania obiadowe (np. ciasto na naleśniki i gofry, surówki czy farsz)
  • pastę kanapkową,
  • przecier pomidorowy,
  • majonez,
  • pianę z białek,
  • masło orzechowe,
  • hummus,
  • pesto.

Jak działa blender kielichowy?

Blender kielichowy to wolnostojące urządzenie, w którym ostrza znajdują się na dole pojemnika. Poruszają się one z prędkością kilkudziesięciu tysięcy obrotów na minutę, dzięki czemu mogą rozdrabniać, miksować i mielić składniki. Najlepsze blendery kielichowe składają się z:

  • korpusu z panelem sterowania,
  • wielowypustu, który odpowiada za kręcenie ostrzem,
  • kołnierza z ostrzem,
  • kielicha z pokrywą,
  • modułu odsysającego powietrze (występuje tylko w przypadku blenderów próżniowych).

Dzięki tym elementom możliwa jest wydajna praca urządzenia. W jaki sposób działa blender kielichowy? W dużym skrócie wystarczy, że pokrojone produkty włożysz do kielicha i zamkniesz pokrywę. Następnie po wybraniu odpowiedniego trybu i mocy wystarczy włączyć urządzenie, które zacznie miksować składniki, tworząc z nich jednolitą masę.

Dokładny sposób działania blendera różni się jednak ze względu na typ urządzenia. Wyróżniamy modele wysokoobrotowe oraz próżniowe. Jaki blender kielichowy kupić? To zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Urządzenie wysokoobrotowe jest wyjątkowo szybkie (może wykonywać nawet 30000 obrotów na minutę). Dzięki temu produkuje koktajle o gładkiej konsystencji. Natomiast blendery próżniowe oprócz tego, że działają szybko, przed miksowaniem odsysają powietrze z kielicha. Ogranicza to proces utleniania napoju, który powoduje znaczne zmniejszenie ilości składników odżywczych zawartych w koktajlu. Dodatkowo napój nie rozwarstwia się ani nie pojawia się na nim piana, dzięki czemu jest dłużej świeży. Jeśli więc zastanawiasz się: blender kielichowy – jaki wybrać, warto postawić na model próżniowy.

Do czego służy blender kielichowy?

Przy pomocy blendera kielichowego stworzyć można wiele smacznych potraw i napoi. Dlatego właśnie przydaje się on w każdej kuchni. Docenią go wszystkie mamy, które chcą przygotowywać zdrowe i odżywcze musy dla swoich dzieci. Świetnie sprawdzi się także w diecie wegańskiej lub wegetariańskiej. Przy jego pomocy stworzysz masę na kotlety roślinne, czy przygotujesz zdrowy koktajl z roślin zielonych. Blender kielichowy umożliwia wykonanie:

  • koktajli,
  • lodów,
  • owocowych i warzywnych smoothies,
  • hummusu,
  • pasty z warzyw,
  • zup kremów,
  • pesto ze świeżych ziół,
  • masła orzechowego,
  • kruszonego lodu.

Blender ręczny a kielichowy – który wybrać?

Planujesz zakup blendera i nie wiesz, jaki wybrać? Nie potrafisz się zdecydować, czy kupić blender ręczny, czy kielichowy? To istotna kwestia, ze względu na fakt, że różnią się one nie tylko wyglądem, ale i zastosowaniem. Dodatkowo dla wielu osób znaczenie ma także rozmiar tych urządzeń. Przed zakupem warto też z góry ustalić budżet, dzięki czemu poszukiwania zaczniesz w interesującej Cię półce cenowej. Czynników różnicujących blendery jest jednak znacznie więcej, dlatego istotne jest, by dokładnie zastanowić się, który typ najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni. By Ci to ułatwić, przygotowaliśmy zestawienie zalet i wad tych urządzeń. Dzięki temu zdecydujesz, czy wolisz blender kielichowy, czy ręczny.

Blender ręczny – zalety i wady

Blender ręczny to jeden z najpopularniejszych sprzętów kuchennych. Jak sama nazwa wskazuje podczas używania tego urządzenia, trzeba nieustannie trzymać go w dłoni. Dla jednych może być to zaleta, bo dzięki temu posiadają kontrolę nad blendowanym produktem. Dla innych to natomiast uciążliwość, gdyż niektóre blendery mogą okazać się ciężkie i niewygodne w trzymaniu. Jest to więc cecha, która zależy od Twoich preferencji.

Blender ręczny jest mały i kompaktowy. Dzięki temu, że mieści się w szufladzie, nie zajmuje dużo miejsca w kuchni. To szczególnie ważne w małych pomieszczeniach, w których każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie. Ponadto dzięki prostej budowie czyszczenie blendera ręcznego jest niezwykle proste i wygodne.

Co jeszcze wyróżnia blendery ręczne? Przede wszystkim przy ich pomocy możesz miksować małe porcje posiłku. Dzięki temu zawsze przyrządzasz tyle produktu, ile potrzebujesz. Dodatkowo urządzenie to umożliwia blendowanie w naczyniu, w którym gotujesz. To bardzo przydatne, zwłaszcza gdy uwielbiasz zupy kremy oraz przeciery. Blender ręczny to także cicha praca i niska cena.

Wśród wad blendera ręcznego wymienić można częstsze nagrzewanie się urządzenia, wynikające z niewielkiego silnika i niższej mocy. To jednak niewielka uciążliwość, gdyż urządzenia tego używa się zazwyczaj dość krótko. Zrobienie koktajlu nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty. Ze względu na małą moc, większość blenderów ręcznych nie poradzi sobie jednak ze zblendowaniem twardych produktów, takich jak zamrożone owoce czy lód. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich urządzeń. Zastanawiając się blender ręczny – jaki wybrać, warto więc zwrócić uwagę na parametry techniczne i wybrać sprzęt o odpowiedniej mocy. Do wad modelu ręcznego zalicza się też większe odsłonięcie ostrzy, niż w przypadku wersji kielichowej. A to powoduje niższe bezpieczeństwo użytkowania.

Blender kielichowy – zalety i wady

Blender kielichowy to urządzenie znacznie większe od ręcznego modelu. To wolnostojący sprzęt, posiadający specjalny pojemnik, w którym znajdują się ostrza. Napełnia się go od góry, a następnie szczelnie zamyka. Dzięki temu nie tylko nie ma możliwości skaleczenia się, ale także zawartość miski nie pryska. Blendery te cechuje większa moc oraz większa ilość funkcji i programów pracy. Dzięki temu mogą rozdrobnić nawet bardzo twarde produkty.

Jakie są wady blendera kielichowego? Przede wszystkim jest on droższy i głośniejszy niż blender ręczny. Dodatkowo ciężej jest go czyścić, a jego duże rozmiary sprawiają, że nie w każdej kuchni znajdzie się dla niego miejsce. Przy jego pomocy nie zblendujesz też gotowanych aktualnie potraw.

Blender kielichowy czy ręczny?

Zarówno blender ręczny, jak i kielichowy mają swoje zalety i wady. Warto jednak podkreślić, że są to sprzęty niezwykle użyteczne w kuchni. To, jaki blender wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Gdy potrzebujesz dużej mocy, postaw na blender kielichowy, a na blender ręczny zdecyduj się, jeśli zawsze chcesz go mieć pod ręką.

Zastosowanie blendera

Podejmując decyzje, jaki kupić blender: kielichowy lub ręczny trzeba wziąć pod uwagę także to, do czego planujesz go używać. Pozwoli Ci to wybrać model odpowiedni do Twoich potrzeb oraz zapewni komfortowe użytkowanie sprzętu. Dlatego przed kupnem przemyśl to, czy chcesz robić koktajle, kruszyć lód, czy blendować zupy. A może planujesz wykonywać wszystkie te czynności i potrzebujesz uniwersalnego sprzętu? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przykładowych zastosowań blendera. Wzbogaciliśmy je także o informacje, które urządzenie lepiej się sprawdzi oraz na jakie parametry techniczne zwracać uwagę, wybierając sprzęt do danego typu produktu. Pozwoli Ci to zdecydować, jaki kupić blender.

Blender do koktajli owocowych

Jaki blender jest najlepszy do koktajli owocowych? Do tego zadania idealny będzie model kielichowy. Koktajl najlepiej smakuje, gdy jest świeży, dlatego do jego wykonania nie potrzebujesz dużej miski, kielich stojącego blendera w zupełności wystarczy. Przy jego pomocy przyrządzisz 300 czy 500 ml napoju.

Dodatkowo warto zdecydować się na próżniową wersję blendera kielichowego. Odprowadza ona powietrze z pojemnika, dzięki czemu napój nie napowietrza się, a więc jest bogaty w składniki odżywcze.

Blender do koktajli warzywnych

Wybierając urządzenie do koktajli warzywnych, warto zwrócić uwagę na to, jaka jest moc blendera kielichowego czy ręcznego. Warzywa są często znacznie twardsze niż owoce, dlatego do ich rozdrobnienia potrzebne są silniejsze sprzęty. Jaki więc blender do koktajli warzywnych wybrać? By robić potrawy z marchewki, selera czy buraka warto zdecydować się na model kielichowy. Jego średnia moc wynosi 600-800 W, a to w zupełności wystarczy, by poradzić sobie z twardymi produktami. Jaki blender kielichowy do twardych warzyw? Najlepiej taki, który wyposażony jest w opcję turbo lub płynną regulację prędkości obrotów. Dzięki temu możesz z łatwością kontrolować sposób rozdrabniania produktów.

Blender do zielonych koktajli

Zielone koktajle powstają z sałaty, jarmużu czy szpinaku. To produkty, które łatwo mogą zaplątać się w ostrze i zablokować je. Dlatego niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na ilość obrotów urządzenia. Im jest ich więcej, tym urządzenie lepiej poradzi sobie z tworzeniem zielonych koktajli. W blendowaniu roślin zielonych znaczenie ma też duża precyzja pracy, którą zapewniają przede wszystkim blendery ręczne.

Blender do smoothie

To, jaki blender do smoothie kupić zależy od tego, z jakich produktów będziesz wykonywać napój. Twarde składniki wymagają więcej mocy, a rośliny zielone większej ilości obrotów. Warto zwrócić też uwagę na materiał, z którego zostały wykonane ostrza. Te ze stali szlachetnej lub nierdzewnej będą bardziej wytrzymałe i poradzą sobie z nawet trudnymi produktami.

Blender do zup kremów

W przypadku blendowania zup skuteczniejszy jest blender ręczny. Przy jego pomocy możesz rozdrabniać produkt na patelni lub w garnku, w którym gotujesz. To spora zaleta w porównaniu do modelu kielichowego, w przypadku którego najpierw trzeba przelać zupę do pojemnika, co jest niezwykle uciążliwe.

Blender do musów dla niemowlaka

Szczególnie lubiane przez rodziców są blendery z wysokimi obrotami. Dzięki nim możliwe jest wprowadzenie do diety dzieci dużej ilości owoców i warzyw. Takie urządzenia dokładnie rozdrabniają produkty, w wyniku czego powstają pożywne i zdrowe musy. Tak jednolita konsystencja ułatwia najmłodszym jedzenie pierwszych pokarmów.

Blender do kruszenia lodu

Jaki blender do kruszenia lodu kupić? W tym przypadku po raz kolejny duże znaczenie ma moc. Powinna ona wynosić co najmniej 1000 W. Dodatkowo istotna jest także stabilność urządzenia. Dlatego najczęściej do kruszenia lodu wykorzystuje się blender kielichowy.

Jaki blender wybrać – parametry techniczne

By dowiedzieć się, jaki blender ręczny wybrać, warto dokładnie prześledzić parametry techniczne tego urządzenia. Podczas jego kupowania warto zwrócić uwagę na: moc, ostrza, uchwyt, materiał wykonania, tryby i wygląd. Nie bez znaczenia są także dostępne końcówki oraz akcesoria. Poniżej prześledzimy te parametry i porównamy je z charakterystycznymi cechami blendera kielichowego.

Moc

Zastanawiasz się jakiej mocy blender będzie najbardziej odpowiedni? Z zasady im większa moc, tym lepiej. Dzięki niej urządzenie może działać dłużej bez przegrzewania. Typ blendera i jego moc wpływają także na możliwość rozdrabniania twardych produktów. Zbyt mała siła może nie poradzić sobie z marchewką czy selerem. Nie oznacza to jednak, że każdy musi kupować blendery ręczne o dużej wartości tego parametru. Jeśli wiesz, że to sprzęt, którego będziesz używać rzadko i w niewielkim natężeniu możesz spokojnie wybrać produkt o mniejszej mocy. Zatem blender ręczny – ile powinien mieć wat? Do domowych zadań w zupełności wystarczy model 150 W.

Jeśli natomiast zależy Ci na sprzęcie, który poradzi sobie z blendowaniem każdego produktu, warto zdecydować się na blender kielichowy. Jaka moc w jego przypadku będzie odpowiednia? Najczęściej jest to 600-800 W. W większości przypadków takie parametry będą wystarczające. Istnieją jednak modele, których moc przekracza 1000 W, a nawet 2000 W. Są one jednak wykorzystywane przede wszystkim w barach, restauracjach i juice barach np. do mielenia orzechów na masło orzechowe czy kruszenia lodu.

Ostrza

Jakość ostrzy to drugi decydujący czynnik w przypadku wyboru blendera. Noże wykonane z tworzywa sztucznego nie poradzą sobie z trudnymi produktami i dodatkowo szybciej się stępią. Dlatego warto postawić na ostrza ze stali szlachetnej lub nierdzewnej. Wybierając blender ręczny, zwróć także uwagę na to, ile ostrzy posiada urządzenie. Najlepiej, gdy są co najmniej cztery noże. Dzięki temu masz pewność, że twarde produkty nie będą problemem. Istotny jest także odpowiedni kształt noży, dzięki którym blender może działać na kilku płaszczyznach.

W przypadku blendera kielichowego kwestia ostrzy wygląda podobnie. Im jest ich więcej, tym lepiej. Standardem są urządzenia z 2 parami ostrzy. Powinny być one wykonane ze stali nierdzewnej lub szlachetnej. Kupując blender kielichowy, warto jednak zwrócić dodatkowo uwagę na możliwość wyjmowania ostrzy. Dzięki tej funkcji czyszczenie urządzenia stanie się o wiele prostsze, co pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu.

Uchwyt

Używając blendera ręcznego, nieustannie trzymasz go w dłoni, dlatego ważne jest, by był on wygodny. W tym aspekcie istotna jest też antypoślizgowa rączka, która chroni przed przypadkowym wypadnięciem sprzętu z ręki.

Uchwyt w blenderze kielichowym nie ma tak dużego znaczenia jak w wersji ręcznej. Urządzenie jest w pełni stojące i nie trzeba go nieustannie trzymać. Dużo istotniejsze są stabilne nóżki pokryte antypoślizgowym materiałem lub wyposażone w przystawki, które utrzymają blender nieruchomo.

Materiał wykonania

Najtańsze blendery wykonane są ze złej jakości tworzywa sztucznego. Ten materiał wykonania szybko ulega zniszczeniu i stępieniu, co powoduje, że trzeba kupić nowe urządzenie. Inwestując w produkt z wysokiej jakości materiałów, takich, jak na przykład stal nierdzewna, masz pewność, że blender pozostanie z Tobą na lata.

Pojemnik blendera kielichowego może być wykonany ze szkła, plastiku lub tritanu. Materiały te różnią się pod wieloma względami.

  • Szklany kielich nie wchodzi w reakcje z jedzeniem, jest odporny na zarysowania oraz nie ulega przebarwieniom. Może jednak łatwo się potłuc.
  • Plastikowy kielich jest niezwykle lekki, a urządzenie wyposażone w taki pojemnik nie kosztuje dużo. Cechuje go jednak niska odporność na zarysowania i mała wytrzymałość. Może także przejmować zapach i kolor tworzonych potraw. Dodatkowo blendery wykonane z plastiku dosyć często zawierają BPA, czyli bisfenol A (toksyczny i wchodzący w reakcję z pożywieniem składnik).
  • Tritanowy kielich jest lekki, odporny za zarysowania i stłuczenia. Nie wchodzi także w reakcję z produktami żywnościowymi.

Pojemność pojemnika

Zastanawiając się, jaki blender kupić, istotną kwestią jest także pojemnik do blendowania. Urządzenia ręczne mogą być używane nie tylko w dołączonym do zestawu naczyniu. Wykorzystasz je w dowolnej misce, a nawet na patelni czy w garnku.

Blendery kielichowe posiadają ostrza wewnątrz kielicha. Oznacza to tyle, że kupując to urządzenie, wiemy, jaka jest jego maksymalna pojemność. 2 litrowe pojemniki doskonale sprawdzą się w przypadku dużych rodzin. Na rynku są także niewielkie blendery personalne, w których zblendujesz porcję warzyw i owoców odpowiednią dla jednej osoby.

Tryby

Im więcej trybów oferuje blender, tym więcej przy jego pomocy zrobisz. Dzięki dużej różnorodności możesz kontrolować konsystencję przygotowywanego dania. Zrobisz więc zarówno lekki mus, jak i koktajl. Upewnij się zatem, czy wybrany przez Ciebie model posiada regulację prędkości, tryb turbo i pulsacyjny.

Również nowoczesne blendery kielichowe posiadają wiele dodatkowych właściwości. Nie tylko blendują, ale również posiadają:

  • funkcję siekania ziół,
  • funkcję smoothie,
  • funkcję kruszenia lodu,
  • funkcję mieszania produktów,
  • funkcję miksowania gorących składników.

Wiele z nich ma też możliwość ustawiania preferowanej mocy, trybu pulsującego i turbo oraz programów do konkretnych potraw lub produktów (np. zup czy orzechów).

Wygląd

Wygląd to najbardziej indywidualny parametr. Przed zakupem warto się jednak zastanowić, czy urządzenie będzie na co dzień schowane w szufladzie, czy planujesz je pozostawić na zewnątrz. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, warto zadbać o dopasowanie kolorystyczne do pozostałego wyposażenia kuchni oraz wybrać model ze specjalnym stojakiem.

Blendery kielichowe są znacznie większe niż ręczne. Dlatego bardzo często stoją na blacie w kuchni. Wybierając to urządzenie, warto więc zwrócić uwagę nie tylko na parametry techniczne, ale także na wygląd. Postaraj się, by było dopasowane do wystroju Twojej kuchni.

Końcówki

Standardowy blender ręczny wyposażony jest w nasadkę z ostrzami. Istnieje jednak wiele modeli, które posiadają specjalne dodatkowe końcówki, takie jak:

  • trzepaczka,
  • szatkownica,
  • mini malakser,
  • młynek,
  • końcówka do kruszenia lodu,
  • końcówka do spieniania,
  • końcówka do zagniatania ciasta,
  • końcówka miksująca,
  • przystawka do puree.

Blendery kielichowe nie posiadają dodatkowych końcówek.

Dodatkowe akcesoria

Wiele blenderów ręcznych w przeciwieństwie do blenderów kielichowych sprzedawanych jest razem z przydatnymi akcesoriami. Najczęściej jest to pojemnik do miksowania i zamknięty mały pojemnik z ostrzami do dokładnego rozdrabniania.

Niektóre modele blenderów kielichowych mają jednak w zestawie mini-rozdrabniacz. To adapter o niewielkiej pojemności, który umożliwia siekanie twardych składników.

Jaki blender ręczny kupić? Podpowiadamy!

Nadal zastanawiasz się, jaki blender ręczny kupić? Zobacz kilka ciekawych modeli dostępnych w sklepie Hurom!

  • Bamix Superbox M200 – niesamowicie ciche i poręczne urządzenie, przy pomocy którego zrobisz zupę, majonez, przecier, tatara, koktajl, lody i sorbet. W zestawie z blenderem znajdziesz nóż gwiazdkowy, tarczę do miksowania, tarczę do ubijania, szatkownicę, SliceSy, młynki do produktów suchych i mokrych, dzbanek 1000 ml oraz stojak,
  • Bamix SwissLine M200 – zawiera ostrze wielofunkcyjne, końcówki do miksowania i ubijania, młynek do mielenia, książkę z przepisami, dzbanek 1000 ml oraz stojak,
  • Bamix DeLuxe M160 – to niezwykle kompaktowe urządzenie. Dzięki wąskiemu stojakowi blender możesz postawić w dowolnym miejscu. W zestawie z modelem DeLuxe znajdziesz końcówkę wielofunkcyjną, tarcze do miksowania i ubijania, młynek do produktów suchych oraz książkę z przepisami.

Wiesz już, jak wybrać blender. Teraz zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą i kupienia dobrego blendera ręcznego!

Nadal zastanawiasz się, jaki blender jest najlepszy? Zobacz także blender personalny, który oferujemy! To niewielkie urządzenie, w którym pojemnik do blendowania pełni też funkcję bidonu. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że po wykonaniu koktajlu wystarczy, że zamkniesz pojemnik przy pomocy specjalnej przykrywki z ustnikiem, a później możesz go wziąć wszędzie ze sobą. To doskonałe rozwiązanie zarówno do szkoły, jak i do pracy.

Opublikowano
Zaktualizowano
Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Mini Blender Personalny Hurom

Mini Blender Personalny Hurom

499,00 zł brutto/1szt.
pixel