Jak zrobić sok z aronii?

Jak zrobić sok z aronii?

Opublikowano
Zaktualizowano

Aronia to owoc o wysokiej zawartości antyoksydantów. Chronią one Twój organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jak zrobić sok z aronii? Wyciskarka wolnoobrotowa Ci w tym pomoże. Czytaj więc dalej, by poznać więcej szczegółów. Odkryj, jak przygotować sok z aronii!

Dlaczego aronia zyskała tytuł "polskiego superfoods"?

Aronia nazywana jest "polskim superfoods", ponieważ zawiera liczne składniki o korzystnym wpływie na zdrowie. Sam owoc ma dość charakterystyczny smak, dlatego mało kto zjada go prosto z krzaka. Jest jednak spore grono osób, które lubią sok z aronii z wyciskarki.

To, co wyróżnia aronię to z pewnością wysoka zawartość antyoksydantów – głównie epikatechin, które stanowią ponad 60% polifenoli znajdujących się w tych owocach. Z kolei za ich charakterystyczne zabarwienie odpowiadają inne związki o właściwościach antyoksydacyjnych – antocyjany.

Obecność wspomnianych składników sprawia, że spożywanie aronii wiąże się z licznymi korzyściami m.in.:

  • zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, nowotwory;
  • pomaga złagodzić stan zapalny w organizmie;
  • zmniejsza toksyczność oraz kumulację kadmu w nerkach i wątrobie chroniąc je przed uszkodzeniem;
  • obniża poziom trójglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu frakcji LDL (tzw. "złego" cholesterolu);
  • zmniejsza częstotliwość występowania infekcji dróg moczowych;
  • opóźnia procesy starzenia;
  • wspomaga leczenie dolegliwości żołądkowych;
  • poprawia funkcjonowanie narządu wzroku.

Aronia to jeden z owoców o najsilniejszych właściwościach antyoksydacyjnych. Pod tym kątem przewyższa m.in. czarne porzeczki, jeżyny, maliny, żurawinę, czerwone winogrona, a także agrest. To mocny argument przemawiający za tym, że warto odkryć, jak się robi sok z aronii.

Antyoksydanty to nie jedyne związki o właściwościach prozdrowotnych, które znajdziesz w owocach aronii. Warto zwrócić uwagę również na obecność wapnia, potasu, a także magnezu – pierwiastków, które zapewniają sprawne funkcjonowanie układu nerwowego, mięśni, kości oraz gospodarki wodno-elektrolitowej. Nie wahaj się więc dłużej i naucz się, jak wycisnąć sok z aronii.

Jak zrobić sok z aronii – praktyczne wskazówki

Charakterystyczny, cierpki smak aronii sprawia, że rzadko spożywana jest w formie surowej. Dlatego jednym ze sposobów na jej włączenie do jadłospisu jest sok z aronii. Jak się go robi? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że świeże owoce można zbierać tylko od połowy sierpnia do września. Dlatego sok, jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz cieszyć się cennymi właściwościami aronii przez cały rok!

Jak zrobić sok z aronii na zimę? Pomogą Ci w tym wyciskarki wolnoobrotowe. Na rynku dostępne są również sokowirówki, jednak warto pamiętać, że sok z wyciskarki wolnoobrotowej zawiera więcej witamin, polifenoli i składników mineralnych, a przy tym dłużej zachowuje świeżość.

Sok z aronii bez gotowania – większa ilość witaminy C

Tego typu sok ma ważną zaletę – zawiera więcej witaminy C, która chroni Twój organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, wzmacnia odporność, bierze udział w produkcji kolagenu, a także zwiększa wchłanianie żelaza niehemowego (jest to bardzo ważna informacja, jeśli stosujesz dietę wegetariańską lub wegańską). Z czego wynika wyższa zawartość tego cennego składnika? Witamina C jest wrażliwa na działanie wysokiej temperatury, dlatego w soku przygotowanym z gotowanych owoców jest jej znacznie mniej. Na szczęście wyciskarki do soków (np. Hurom H-AI One Stop) umożliwiają przygotowanie soku z surowych owoców, który jest od razu gotowy do spożycia.

Sok z aronii, który nadaje się do długiego przechowywania

Sok zrobiony z surowych owoców jest bogatszy w witaminę C, ale posiada również zasadniczą wadę – nie może być przechowywany zbyt długo. Dlatego, jeśli chcesz korzystać z cennych właściwości aronii przez cały rok lepszym pomysłem, jest zrobienie soku z gotowanych owoców. Tak jak w przypadku soku z surowych owoców, możesz przygotować go za pomocą wyciskarki Hurom H-AI One Stop.

Jak zrobić dobry sok z aronii? Do przygotowania zapasów na zimę będziesz potrzebował aronii oraz cukru. Sok, który nadaje się do długiego przechowywania, przygotujesz w kilku prostych krokach.

  1. Umyj i przebierz owoce, a następnie przełóż je do garnka i zasyp cukrem. Na każdy kilogram owoców użyj pół kilograma cukru.
  2. Gotuj owoce (cały czas je mieszając) do momentu aż puszczą sok, a cukier się rozpuści (około 15 minut).
  3. Zlej powstały sok, a owoce przepuść przez wyciskarkę. Wrzucaj do wyciskarki owoce małymi porcjami.
  4. Połącz sok, który powstał podczas gotowania oraz ten z wyciskarki i ponownie zagotuj.
  5. Gorący sok przelej do butelek lub słoików.

Pamiętaj tylko o tym, aby co ok. 1 kg owoców z aronii rozkręcić i przepłukać urządzenie pod bieżącą wodą. Przy długotrwałym wyciskaniu soku  bez  przepłukania urządzenia pestki aronii mogą zablokować wylot wytłoczyn.

Jak pozbyć się cierpkiego smaku?

Jeśli nie należysz do zwolenników cierpkiego smaku aronii, możesz połączyć ją z innymi owocami i przygotować sok wieloowocowy, który będzie mniej cierpki. Ponadto dodatek innych owoców sprawi, że sok będzie źródłem większej ilości cennych składników (m.in. witaminy C, karotenoidów, polifenoli, składników mineralnych). Aronia dobrze komponuje się np. jabłkami, malinami, wiśniami, a także z sokiem z cytryny (zobacz: wyciskarki do cytrusów).

Chcesz przygotowywać sok z aronii? Zastanawiasz się, jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać? Doskonałym wyborem będzie np. Hurom H-AI One Stop! Sprawdź także ranking wyciskarek wolnoobrotowych dostępny na naszej stronie! Dzięki temu znajdziesz urządzenie, które będzie niezastąpionym wsparciem, w kwestii: jak zrobić sok z aronii bez cukru.

Sprawdź ofertę bestsellerów:

Czytaj również:

Opublikowano
Zaktualizowano
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel