Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa - co wybrać?
Sokowirówka czy wyciskarka? Co wybrać?
Sokowirówka czy wyciskarka?
Sokowirówka czy wyciskarka – które urządzenie wybrać? Czym się różnią i jak dokonać satysfakcjonującego wyboru? By odpowiedzieć na te pytania, warto poznać kilka faktów dotyczących mechanizmu działania tych sprzętów. To w końcu on odpowiada za jakość i ilość wyciśniętego soku, czyli tych parametrów, na których zależy nam najbardziej. Po zapoznaniu się z nimi z łatwości zdecydujesz: wyciskarka czy sokowirówka.
Sokowirówki
Aby lepiej zrozumieć, jakie są różnice między sokowirówką a wyciskarką, trzeba dokładnie przyjrzeć się sposobowi działania i parametrom technicznym tych urządzeń. Głównym elementem mechanizmu uzyskiwania soku w tradycyjnych sokowirówkach jest wirujące sito, które może osiągać prędkość nawet 1200 obrotów na minutę. W wyniku tego ruchu, składniki wrzucane do podajnika sokowirówki, są bardzo dokładnie ścierane. Tworzą masę, która strukturą przypomina mus. Następnie za sprawą siły odśrodkowej powstającej wewnątrz urządzenia, miąższ dociskany jest do ścianek sita. Zawarty w nim sok jest odprowadzany przez specjalne otwory w sicie do podstawionego naczynia, natomiast miąższ jest usuwany przez otwór wylotowy.
Jednym z elementów, który pozwala jasno stwierdzić, czym się różni sokowirówka od wyciskarki, jest konsystencja soku. Co to oznacza? Przede wszystkim sok uzyskany za pomocą sokowirówki jest bardziej przejrzysty i klarowny, szybciej ulega rozwarstwieniu, a na jego powierzchni zazwyczaj osadza się charakterystyczna "pianka". O czym świadczy taki wygląd? Po pierwsze o dużym napowietrzeniu. Tlen, który dostaje się do soku podczas wyciskania z dużą prędkością, skutecznie pozbawia go części składników odżywczych, wpływając na ich szybką degradację. Dodatkowo taki sposób pozyskiwaniu soku sprzyja jego nagrzewaniu, co negatywnie wpływa na wartość odżywczą. Z tego powodu zaleca się, aby soki przygotowane w sokowirówce spożywać natychmiast po wyciśnięciu.
Czym jeszcze różni się wyciskarka od sokowirówki? Sokowirówki należą do stosunkowo tanich i łatwo dostępnych urządzeń, dzięki którym codzienne przygotowanie szklanki zdrowego koktajlu będzie proste i szybkie. Musimy pamiętać jednak, iż urządzenia te pracują dość głośno i nie radzą sobie z wyciskaniem soku z roślin liściastych (np. sałaty czy szpinaku), kiełków, trawy pszenicznej oraz miękkich owoców (np. malin, bananów czy jeżyn). Oczywiście wśród sokowirówek znajdziemy również takie modele, które swoją wydajnością i wysokiej klasy materiałami zapewnią nam stabilną, efektywną i sprawną pracę. Podczas zakupu warto szczególnie zwrócić uwagę na siłę silnika oraz wykonanie sita. To one w znacznym stopniu wpływają na niezawodność i trwałość całego urządzenia. Co zatem wybrać wyciskarkę wolnoobrotową czy sokowirówkę? Przyjrzyj się zaletom i wadą sokowirówki, a odpowiedź na to pytanie stanie się prosta.
Zalety i wady sokowirówki
Zalety | Wady |
|
|
Wyciskarka wolnoobrotowa
Jakie różnice są między wyciskarką wolnoobrotową a sokowirówką? Wyciskarka do soków, w przeciwieństwie do sokowirówki, opiera się na mechanizmie wolnoobrotowego wyciskania. Nie siekają składników, ale dokładnie je miażdżą. Pionierem w rozwijaniu tej innowacyjnej metody pozyskiwania soku z owoców i warzyw, była południowokoreańska firma Hurom. Efektem pracy specjalistów była pierwsza na świecie pionowa wyciskarka do soków, która łączyła w sobie prosty sposób obsługi, znany z tradycyjnych sokowirówek, z innowacyjną technologią, zapewniającą wysoką wartość odżywczą uzyskanego soku.
Analizując, czym się różni sokowirówka od wyciskarki wolnoobrotowej wyraźnie widać przewagę tego drugiego urządzenia. Wyciskarki wolnoobrotowe w przeciwieństwie do popularnych sokowirówek pozwalają nam przygotować koktajl praktycznie z każdego składnika, który przyjdzie nam do głowy! Napój z dodatkiem trawy pszenicznej, kiełków, malin czy szpinaku? Dla wyciskarki do soków to nie problem! Jak to możliwe?
Sercem Slow Squeezing Technology (STT), czyli wyżej wspomnianego mechanizmu wolnoobrotowego wyciskania jest wałek ślimakowy, osiągający prędkość od 30 do 120 obrotów na minutę. Dzięki temu, że składniki nie są rozdrabniane, ale z dużą siłą miażdżone, ich struktury komórkowe nie ulegają zniszczeniu. Dodatkowo taki sposób wyciskania ogranicza ilość tlenu dostającego się do soku, a także nie powoduje wzrostu jego temperatury. To wszystko sprawia, że uzyskujemy pełnowartościowy sok, bogaty w witaminy i mikroelementy. Jest on nieco gęstszy i mniej klarowny od soku przygotowanego w sokowirówce, ale na jego powierzchni nie osadza się piana. Zaletą koktajli z wyciskarki jest też dość długi czas przechowywania. Trzymane w lodówce, nadają się do spożycia nawet 72 godziny od wyciśnięcia.
Wyciskarki do soku różnią się ze względu na sposób zamontowania wałka ślimakowego. Możemy spotkać urządzenia z mechanizmem pionowym lub poziomym. Te pierwsze przypominają wyglądem tradycyjne sokowirówki. Natomiast wyciskarki poziome, mimo że wyciskają sok nieco wolniej, wyróżniają się niezwykłą funkcjonalnością. W zależności od modelu, oprócz soku, możemy przygotować w nich również musy, przeciery, mleko roślinne, a nawet makaron! Poniżej znajdziesz zalety i wady urządzeń z wałkiem ślimakowym, dzięki którym zrozumiesz różnicę między sokowirówką a wyciskarką wolnoobrotową.
Zalety i wady wyciskarki wolnoobrotowej
Zalety | Wady |
|
|
Sokowirówką a wyciskarką – na co zwrócić uwagę?
Wystarczy odpowiedzi na 5 prostych pytań, by zdecydować sokowirówka czy wyciskarka.
- Na jakiej konsystencji soku Ci zależy?
- Do jakich celów będziesz używać urządzenia wyciskającego sok?
- Z jakich produktów chcesz tworzyć sok?
- Czy zależy Ci na prostym czyszczeniu urządzenia?
- Czy ważny jest dla Ciebie pełnowartościowy sok?
Konsystencja soku
Wybierając między wyciskarką wolnoobrotową a sokowirówką, istotną różnicą jest konsystencja soku. Powszechnie uważa się, że tylko sokowirówka produkuje klarowny sok. W ostatnich latach uległo to jednak zmianie. Wiele urządzeń wolnoobrotowych posiada specjalne filtry do gęstych i klarownych soków. Dzięki nim przy pomocy np. wyciskarki Hurom H200 możesz samodzielnie zdecydować o konsystencji soku. Natomiast Hurom H300E powstał głównie specjalnie dla diet sokowych. Dodatkowo o przejrzystości soku decyduje też typ wyciskanych produktów. Bardziej sokowe owoce produkują klarowny napój.
Nie tylko do użytku domowego, ale również komercyjnego
Mając na względzie dobro, które przemawia za regularnym spożywaniem świeżo wyciśniętych soków, na potrzeby restauracji, barów czy juice barów zaprojektowano modele wyciskarek przeznaczone do zastosowania profesjonalnego. Hurom Hws Pro pozwala na dostosowanie trybu pracy do indywidualnych potrzeb. Skutecznie łączy funkcjonalność z wygodą obsługiwania. Oferują także możliwość wielogodzinnej pracy, dzięki czemu są to najlepsze wyciskarki do soków do profesjonalnego użytku.
Sok z różnorodnych produktów
Zastanawiając się: sokowirówka vs wyciskarka – co lepsze, warto zwrócić uwagę na to, że technologia wolnoobrotowego wyciskania jest od lat udoskonalana. Efektem pracy specjalistów są coraz wydajniejsze wyciskarki, bogate w przydatne funkcje i innowacyjne rozwiązania. Jednak nawet mające kilka lat wyciskarki wolnoobrotowe dostępne w naszym sklepie takie jak Hurom HZS Alpha Plus są bardzo funkcjonalne. Model ten cechuje duża precyzja i wydajność. Wyciska sok z owoców, warzyw, roślin liściastych, a nawet jest w stanie przygotować mleko roślinne. Natomiast Hurom Du Chef to model przeznaczony głównie do soków zielonych – wyciskanie zieleniny, ziół i traw nie stanowi dla niego problemu.
Łatwe czyszczenie
Różnice między sokowirówką a wyciskarką znaleźć można także w sposobie czyszczenia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnego klienta, specjaliści dokładają wszelkich starań, aby tworzyć innowacyjne technologie, które będą przynosiły jeszcze więcej satysfakcji z użytkowania. W ramach tego trendu powstają najlepsze wyciskarki do soków, które nie dość, że pozwalają cieszyć się wysoką efektywnością urządzenia, to dodatkowo umilają proces ich czyszczenia. Pewnie wiele osób nieraz zastanawiało się nad zakupem takiego sprzętu, jednak wizja pieczołowitego i zarazem żmudnego czyszczenia poszczególnych elementów skutecznie zniechęcała ich do zakupu. Ten fakt wykorzystali eksperci marki Hurom, wprowadzając do sprzedaży model Hurom H300E. Urządzenie wyposażono w zdejmowaną pokrywę górną. Dzięki temu systemowi ułatwiony jest dostęp do wnętrza, co mycie staje się prostsze. Dodatkowo zastosowano odłączany przewód zasilający, który ułatwia nie tylko czyszczenie urządzenia, ale i jego przechowywanie
Natomiast w modelu Hurom H100S zastosowano metalowe sito. Jego zadaniem jest ochrona przed gromadzeniem się miąższu w szczelinach filtra, co stanowi prawdziwą rewolucję w czyszczeniu. Jedyne, co należy zrobić to opłukać filtry pod bieżącą wodą. Prawda, że proste? Najlepsze wyciskarki do soków muszą spełniać najwyższe oczekiwania klientów. Dlatego zarówno proces ich mycia, jak i późniejszy montaż musi odbywać się w komfortowych warunkach.
Nie tylko filtr siatkowy wywiera wpływ na proces ułatwionego czyszczenia urządzenia. Podobnymi właściwościami cieszy się misa z pochyleniem nawet o 7 stopni. Dzięki temu systemowi wyciśnięty sok może bezpośrednio spłynąć do szklanki, nie zalegając na dnie misy. Te innowacyjne rozwiązania i stale ulepszane technologie produkcji sprawiają, że wśród najlepszych wyciskarek do soków możemy z łatwością dobrać model idealnie odzwierciedlający osobiste preferencje i oczekiwania.
Mniej utlenienia = więcej odżywienia
W kwestii ilości składników odżywczych w soku, w zestawieniu sokowirówka czy wyciskarka, zdecydowanie wygrywa ten pierwszy sprzęt. Łatwość obsługi, szeroki zakres funkcji i przede wszystkim codzienna dawka witamin w postaci pysznego soku to najważniejsze zalety wyciskarek, takich jak Hurom One Stop. Dzięki tym cechom urządzenia te cieszą się niesłabnącą popularnością. Zatrzymajmy się jednak przy ostatniej z nich – w jaki sposób technologia wolnoobrotowego wyciskania wpływa na wartość odżywczą soku i dlaczego picie świeżego soku jest tak ważne dla naszego zdrowia? Poniżej znajdziesz kilka ciekawych faktów!
- Proces utleniania polega na łączeniu się cząsteczek tlenu z innymi substancjami, w naszym przypadku ze świeżo wyciśniętym sokiem. Taka reakcja powoduje, że witaminy, mikroelementy i inne dobroczynne składniki ulegają degradacji. Zatem mniej utleniony sok jest zdrowszy!
- Zawarte w świeżych owocach i warzywach składniki odżywcze i mikroelementy nie tylko wzmacniają nasz organizm, ale także chronią przed niektórymi schorzeniami. W roślinach znajduje się ponad 8 tysięcy różnych składników odżywczych, które mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, dzięki czemu ułatwiają pracę naszemu organizmowi.
- Zielone koktajle działają oczyszczająco, białe chronią przed infekcjami, czerwone regulują pracę serca, a pomarańczowe usuwają wolne rodniki i są bogatym źródłem witaminy A.
- Świeżo wyciskane soki będą świetnym uzupełnieniem diety oczyszczającej: wspomogą organizm w usuwaniu toksyn, podnoszą poziom energii i dodadzą skórze blasku.
Wyciskarka wolnoobrotowa a sokowirówka – co wybrać?
Zatem sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa? Zdecydowanie lepszym wyborem są wyciskarki wolnoobrotowe! Regularne spożywanie samodzielnie przygotowanych soków z warzyw i owoców ma niezaprzeczalnie dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i witalność. Warto więc postawić na urządzenie, które zapewni najwyższą jakość i wysoką wartość odżywczą napoju. Wybór modelu i dodatkowych akcesoriów należy do Ciebie! Jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać? Na stronie Hurom znajdziecie szczegółowy opis wszystkich urządzeń oraz ich możliwości. W razie wątpliwości możesz też sprawdzić ranking wyciskarek wolnoobrotowych. Znajdziesz w nim najlepsze maszyny do soków dostępne w naszej ofercie. Nie zastanawiaj się dłużej: wyciskarka czy sokowirówka, tylko zamów urządzenie, które wyciśnie sok pełen witamin i minerałów! Postaw na markę Hurom! Sprawdź także wyciskarki do cytrusów dostępne w naszej ofercie!