Wyciskarka wolnoobrotowa czy blender?
Wyciskarka wolnoobrotowa – najważniejsze informacje
Wyciskarka wolnoobrotowa to urządzenie, które pozyskuje sok, miażdżąc (a nie tnąc) składniki. Jej głównym elementem jest wałek ślimakowy, który działa niezwykle wolno, dzięki czemu nie nagrzewa ani nie utlenia napoju. Technologia użyta w wyciskarkach wolnoobrotowych sprawia, że sok zachowuje wszystkie składniki odżywcze. Urządzenie to składa się z:
- podajnika (zaprojektowanego tak, by był w pełni bezpieczny dla użytkowników),
- wałka ślimakowego (wykonanego z niezwykle wytrzymałych materiałów),
- sita lub filtrów (odpowiedzialnych za oddzielenie soku i miąższu),
- misy (to do niej wyciskany jest sok),
- wycieraczki obrotowej (dzięki niej unika się powstania zatorów, podczas produkcji soku),
- korpusu.
Zastosowanie wyciskarek wolnoobrotowych
Dzięki wyciskarce wolnoobrotowej można przygotować sok z owoców, warzyw, a także roślin zielonych takich jak szpinak, jarmuż czy sałata. To jednak nie wszystko! Wiele urządzeń wyposażono także w dodatkowe akcesoria. Dzięki nim wyciskarka staje się niezwykle uniwersalnym urządzeniem. Przy jej pomocy zrobisz lody, mleko z orzechów, sorbety, a nawet makaron. Do najciekawszych akcesoriów zaliczyć można:
- squeezer do cytrusów,
- przystawkę do lodów,
- manetkę regulacji gęstości soku,
- formę do tofu.
Rodzaje wyciskarek wolnoobrotowych
Na rynku dostępnych jest obecnie wiele wyciskarek wolnoobrotowych. Różnią się nie tylko producentem, ale i typem zastosowanego mechanizmu.Można wyróżnić:
- wyciskarki jednoślimakowe – to modele wyposażone w jeden wałek, który wolno się obraca, dzięki czemu zostają zachowane wszystkie wartości odżywcze w soku. To urządzenia o prostej konstrukcji, których czyszczenie jest niezwykle łatwe,
- wyciskarki dwuślimakowe – posiadają dwa wałki, które wolno miażdżą składniki, produkując pełnowartościowy sok. Doskonale sprawdzają się do wyciskania traw, ziół i warzyw liściastych,
- wyciskarki do cytrusów – to urządzenia przystosowane do konkretnej grupy produktów. Przy ich pomocy wyciśniesz cytryny, grejpfruty, limonki czy pomarańcze. Są one niewielkie, dzięki czemu zmieszczą się w każdej kuchni (ich pojemność wynosi od 0,2 do 1 l).
Wyciskarki do soków dzielą się też na pionowe i poziome. Różnią się one nie tylko budową, ale i sposobem działania. W pierwszym z wyżej wymienionych rodzajów wyciskarek wałek ślimakowy ułożony jest w sposób pionowy. Dzięki temu równomiernie i powoli miażdży owoce czy warzywa. Mechanizm ten umożliwia otrzymanie maksymalnej ilości soku bogatego w cenny błonnik. Wyciskarki poziome posiadają niezwykle wydajny mechanizm, który wymaga jednak pomocy człowieka. Wszystkie składniki trzeba popychacza w stronę wałka przy pomocy specjalnego przepychacza, co jest prostą, intuicyjną, ale i czasochłonną czynnością.
Wyciskarki wolnoobrotowe – przykłady
Jednymi z najbardziej nowoczesnych sprzętów są wyciskarki do soków Hurom. Wśród nich wymienić można takie bestsellery jak:
Blender – najważniejsze informacje
Blendery to niezwykle uniwersalne urządzenia. Ich nazwa wyraźnie wskazuje, jakie jest ich główne przeznaczenie. Angielskie słowo blend oznacza po prostu mieszać. To jednak nie wszystko, co oferują te sprzęty. Przy ich pomocy możesz rozdrabniać i mielić produkty. Niektóre blendery wyposażono też w dodatkowe końcówki, które umożliwiają ubijanie, miksowanie, a nawet wyrabianie ciasta. Ich standardowy mechanizm opiera się na obracających się z dużą prędkością ostrzach. Zazwyczaj są to dwie pary odpowiednio wykrzywionych noży, które umożliwiają dokładne siekanie produktów. Blender składa się z:
- modułu z silnikiem,
- ostrzy (zamontowanych w przystawce lub w końcówce),
- pojemnika do blendowania (dotyczy to blendera kielichowego i personalnego).
Zastosowanie blendera
Blender nie tylko zaskakuje niewielkimi rozmiarami, ale także wielością zastosowań. Właśnie dlatego jest tak często wybierany przez osoby, którym zależy na zdrowym trybie życia. Jest to doskonałe urządzenie dla sportowców, mam przygotowujących dzieciom koktajle i musy, a także dla wegetarian, którzy z łatwością wykonują przy jego pomocy bezmięsne potrawy. Przy pomocy blendera zrobisz m.in.:
- koktajl,
- smoothie,
- lody,
- pastę kanapkową,
- przecier pomidorowy,
- hummus,
- pesto,
- purée,
- zupę.
Typy blenderów
Blendery dzielą się na:
- blendery ręczne – to nieduże urządzenia, które zmieścisz w każdej szufladzie. Zbudowane są z nasadki z silnikiem oraz końcówki, w której umieszczono ostrza. Podczas blendowania trzeba go trzymać nieustannie w ręku, co z jednej strony jest uciążliwością, a z drugiej umożliwia pełną kontrolę nad przygotowywaną potrawą,
- blendery kielichowe – to urządzenie, którego ostrza zamontowane są na dole kielicha. Po obraniu i pokrojeniu składników wystarczy przykryć pojemnik i włączyć urządzenie. Następnie blender automatycznie zajmie się obróbką owoców i warzyw,
- blendery personalne – to sprzęt, w którym pojemnik do blendowania jest jednocześnie bidonem. Dzięki temu po rozdrobnieniu składników wystarczy nałożyć przykrywkę z ustnikiem, by zabrać napój ze sobą do pracy lub szkoły.
Blendery – przykłady
Wybierając blender, warto zwrócić uwagę na:
- blender mini personalny Hurom,
- Bamix Superbox M200,
- Bamix SwissLine M200,
- Bamix DeLuxe M160.
Blender czy wyciskarka – co wybrać?
Rozstrzygnięcie tego, co jest lepsze: wyciskarka wolnoobrotowa czy blender, nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Urządzenia te mają wiele cech wspólnych. Jednocześnie pod wieloma względami się różnią. By ułatwić wybór: blender czy wyciskarka wolnoobrotowa, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.
Zastosowanie
Obydwa urządzenia umożliwiają stworzenie napoju z miękkich i soczystych składników takich jak owoce (np. banany, jabłka) czy rośliny liściaste (np. szpinak, jarmuż). Niestety blender dużo gorzej radzi sobie z twardymi warzywami (np. marchew, burak) oraz ziołami. W tym aspekcie dużo bardziej uniwersalne są wyciskarki wolnoobrotowe.
Warto także podkreślić, że standardowym produktem blendera jest koktajl, czyli napój stworzony z owoców/warzyw oraz składnika płynnego takiego jak woda, mleko, jogurt czy kefir. Z wyciskarki powstaje natomiast sok, składający się tylko z owoców i warzyw, dzięki czemu zawiera o wiele więcej wartości odżywczych.
Istotną kwestią dotyczącą zastosowania blendera czy wyciskarki są także dostępne adaptery. W przypadku blendera tylko wersja ręczna wzbogacona jest o końcówki, które pozwalają mieszać ciasto czy ubijać białka. Wyciskarki dużo częściej posiadają dodatkowe nakładki, które pozwalają wyciskać sok z cytryny, robić makaron czy przygotowywać mleko z roślinne.
Użytkowanie
Z pozoru mogłoby się wydawać, że blendery są o wiele łatwiejsze w obsłudze. W większości przypadków wystarczy włożyć produkty do pojemnika i włączyć urządzenie. Nie jest to jednak tak szybkie i proste. Wszystkie produkty wrzucane do blendera powinny być obrane, pozbawione gniazd nasiennych i pokrojone. To niezwykle czasochłonne! Problemu tego nie ma w przypadku wyciskarek wolnoobrotowych. Wiele z nich posiada duże otwory wsadowe, które umożliwiają włożenie całych owoców lub warzyw. Nie trzeba ich też obierać. Jeśli skórka jest jadalna, wyciskarka doskonale sobie z nią poradzi, a dodatkowo weźmie z niej wszystko, co najlepsze (sok zostanie wzbogacony o witaminy i minerały). Co ważne na rynku jest coraz więcej wyciskarek, które są łatwe w obsłudze – czasem wystarczy wcisnąć tylko jednen przycisk.
Właściwości napoju
Właściwości zdrowotne napoju nie zależą tylko od składników, które używane są do jego produkcji. Równie ważny jest sposób przygotowania. W tym aspekcie zdecydowaną przewagę mają wyciskarki wolnoobrotowe, które nie siekają produktów, tylko je miażdżą. Dodatkowo dzięki temu, że proces ten jest niezwykle wolny, nie dochodzi do napowietrzenia i nagrzania napoju. Wszystko to sprawia, że sok bogaty jest w witaminy i inne składniki odżywcze. Dzięki temu bardziej odżywia i nawadnia organizm, a także wpływa pozytywnie na proces trawienia.
Koktajle tworzone przy pomocy blendera są gęstsze, gdyż produkty są tylko rozdrabniane, sok i pulpa nie są rozdzielane. W związku z tym, że mają większą gęstość, dobrze jest dolać do nich wody lub mleka
Czyszczenie
Kolejną ważną kwestią jest czyszczenie urządzenia. Nikt nie lubi marnować czasu przy zlewie. Mycie blenderów ręcznych jest niezwykle szybkie i proste. Więcej problemów sprawiają blendery kielichowe, które nie posiadają możliwości wyjęcia ostrza z kielicha. Jak ta kwestia wygląda w przypadku wyciskarek? Coraz więcej z nich posiada prostą budowę, która umożliwia łatwe czyszczenie. W niektórych modelach wystarczy tylko opłukać wyjmowany element pod wodą.
Rozmiar
Blendery są zazwyczaj mniejsze niż wyciskarki wolnoobrotowe. Modele ręczne z łatwością zmieszczą się w szufladzie, dzięki czemu są doskonałym rozwiązaniem w niewielkich kuchniach.
Głośność
Blendery pracują niezwykle szybko, dlatego też są głośniejsze niż wyciskarki wolnoobrotowe. Odczuwa się to przede wszystkim wtedy, gdy mają rozdrobnić twardy produkt (taki jak np. lód). Słychać wtedy wyraźne nie tylko pracę silnika, ale także chrupanie produktu.
Cena
Jedną z istotniejszych kwestii jest również cena urządzenia. Mimo że warto brać ją pod uwagę, nie powinna być ona jedynym wyznacznikiem, na podstawie którego decydujemy o kupnie produktu. Wyciskarki wolnoobrotowe są zazwyczaj droższe, ale ta cena wiąże się z ich dużą wytrzymałością oraz tym, co oferują. A oferują naprawdę dużo. Wiele z nich posiada dodatkowe adaptery, które sprawiają, że kupując jedno urządzenie, tak naprawdę ma się ich kilka.
Wyciskarka wolnoobrotowa czy blender?
Zastanawiając się co kupić, blender kielichowy czy wyciskarkę wolnoobrotową, warto wziąć pod uwagę wiele aspektów. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, które z tych urządzeń jest lepsze. Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz tego, co planujesz przy pomocy tego sprzętu robić. Uważnie przyjrzyj się więc zastosowaniu poszczególnych urządzeń.
Blender kielichowy i wyciskarka wolnoobrotowa w jednym – czy to możliwe?
Nadal nie wiesz, co wybrać? W zestawieniu wyciskarka i blender nie widzisz wyraźnego zwycięzcy? Mamy dla Ciebie wspaniałą wiadomość! Nie musisz wybierać, już niedługo w naszej ofercie pojawi się blender z wyciskarką Hurom 2w1. Łączy on w sobie wszystkie zalety dwóch urządzeń, korzystają z technologii Hurom H200 All in One oraz wolnoobrotowego blendera kielichowego. Dzięki temu urządzenie po zamontowaniu komory do wyciskania samoistnie obniży obroty z 43 RPM do 50 RPM, a po zamontowaniu kielicha do blendowania automatycznie zwiększy obroty z 1000 RPM do 26000 RPM. To prawdziwa innowacja w branży sprzętów przeznaczonych do produkcji soków i koktajli.
Hurom 2w1 już wkrótce znajdziesz w naszym sklepie. Zapraszamy więc do uważnego śledzenia naszej oferty. Sprawdź, a może już teraz wyciskarka wolnoobrotowa z blenderem czeka na Ciebie.
Zapoznaj się także z oferowanymi przez nas produktami, takimi jak: wyciskarki wolnoobrotowe Hurom czy blendery.