Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dieta Sokowa

2018-02-28
Dieta Sokowa

Wśród wszystkich wszechobecnych diet, które w krótkim czasie pozwalają zrzucić nawet kilka zbędnych kilogramów, warto jest zwrócić uwagę na takie, które dodatkowo pozwolą zadbać o nasze zdrowie i poprawią samopoczucie. Taką właśnie dobroczynną terapią jest dieta oparta na sokach.

Dieta sokowa zyskała uznanie nie tylko wśród ludzi ją stosujących, ale również w gronie lekarzy. Efekty diety z soków zostały potwierdzone licznymi badaniami, a jej skuteczność udowodniona na  pacjentach ją stosujących. Diety sokowe mogą być stosowane w różnych wariantach, tj. od 1 do 7 dni. Niezależnie jednak od czasu trwania terapii sokami przyniesie ona niebywale pozytywne efekty i może być wstępem do innej diety lub do zmiany nawyków żywieniowych.

Efekty diety sokowej

Dieta sokowa jednodniowa jest nazywana inaczej detoksem sokowym, ponieważ ma ona działanie oczyszczające z toksyn. Diety sokowe trzydniowe, pięciodniowe i siedmiodniowe pozwalają w zdrowy sposób i bez głodówki pozbyć się 2-3 kilogramów. W zależności od czasu trwania diety opartej na sokach oraz indywidualnych predyspozycji organizmu efekty mogą się nieco różnić. Jednak każdy, kto zastosuje dietę z soków warzywnych i owocowych, może liczyć na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu i ogólny detoks organizmu. 

Dla kogo dieta oparta na sokach?

Zdecydowanie dla każdego. W dzisiejszych czasach szybkie tempo życia, duża ilość stresu i ogólne zanieczyszczenie żywności i otoczenia przez różne dodatki chemiczne powodują, że nasze ciała z czasem są przesiąknięte chemią i toksynami. Dlatego też warto od czasu do czasu, w zależności od potrzeb, zastosować terapię sokową. Nawet jeżeli jesteśmy zadowoleni ze swojej wagi, to dieta sokowa pomoże nam oczyścić organizm z toksyn, poprawi kondycję włosów, skóry oraz paznokci i polepszy samopoczucie. Są to efekty, które przydadzą się każdemu niezależnie od płci, wykonywanej pracy czy innych czynników. Nawet jeżeli dieta oparta na sokach miałaby być stosowana tylko raz do roku, to i tak będzie to wielka korzyść dla organizmu, który dostanie szansę na regenerację i oczyszczenie.

Co składa się na dietę sokową?

W każdym wydaniu oczyszczająca dieta sokowa to wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego. Dopuszcza się spożycie soków i koktajli wykonanych z warzyw oraz owoców, najlepiej sezonowych i świeżych, bo zawierają one najwięcej składników odżywczych ważnych w procesie oczyszczania. Ważne jest, aby udział warzyw był większych niż udział owoców, przede wszystkim z uwagi na zawarte w tych drugich cukry. Takie postępowanie jest również zgodne z obecną wiedzą dietetyczną – to warzywa powinny stanowić podstawę diety. Dieta sokowa umożliwia stosowanie rozmaitych dodatków, na przykład w formie soku z jęczmienia albo zmielonych superfoods, takich jak jagody Acai.

Dieta sokowa a koktajlowa - różnice

Wiele badań wskazuje na korzystniejsze efekty w przypadku, gdy stosowana była dieta koktajlowa. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby łączyć te dwa sposoby przygotowywania owoców i warzyw. Czym się różnią? Przede wszystkim dieta sokowa powstaje z warzyw i owoców wyciskanych, w których pulpa jest odłączana od soku. W przypadku koktajli mowa o zmieleniu całych warzyw i owoców, wraz ze skórkami czy pestkami. Wygodny w użytkowaniu blender Nutri Fusion umożliwia wykonywanie koktajli, które potem można połączyć z sokami z wyciskarki wolnoobrotowej. To najzdrowsza oczyszczająca dieta sokowa, jaką można w szybki sposób przygotować we własnym domu.

BLENDER NUTRI FUSION 0,75 L - MORPHY RICHARDS

Jak pozyskiwać soki do diety sokowej?

W tym zakresie najlepiej sprawdzą się wyciskarki do warzyw i owoców. Mają one pewne istotne zalety, które stawiają je ponad sokowirówkami. Przede wszystkim działają na wolnych obrotach, a składniki miażdżą dzięki wysokiemu ciśnieniu. W ten sposób nie dochodzi do nagrzania oraz utlenienia wartości odżywczych w nich zawartych. Działają cicho i są właściwie samodzielne – istnieją modele z podajnikami warzyw i owoców. Do niektórych wyciskarek można włożyć produkty w całości, co zwiększa ilość zawartych w soków wartości odżywczych. Takim modelem jest między innymi Hurom H200 All In One.

HUROM H200 ALL IN ONE - WOLNOOBROTOWA WYCISKARKA DO SOKÓW - CZARNY MAT

Jak przechowywać soki?

To chyba jeden z najistotniejszych elementów, gdy w grę wchodzi dieta sokowa. Wiele osób współcześnie nie ma czasu na przygotowywanie posiłków na bieżąco. O ile dieta koktajlowa umożliwia szybkie zblendowanie, o tyle wyciskanie trwa nieco dłużej. Nawet jednak w tych przypadkach trzeba najpierw umyć składniki i zastanowić się nad ich doborem, a niekiedy usunąć np. pestki.

Z tego powodu nic nie stoi na przeszkodzie, aby oczyszczająca dieta sokowa przygotowywana była raz dziennie. Należy tylko wykorzystać odpowiednie pojemniki do przechowywania gotowych soków i koktajli. Najlepiej, aby były one szklane i szczelne, co zapewni utrzymanie wartości odżywczych, a jednocześnie zagwarantuje dobry smak. Brak powietrza zapobiegnie rozwojowi bakterii, co w przypadku soków i koktajli przechowywanych w otwartych naczyniach może być pewnym zagrożeniem. Dieta sokowa wymaga trzymania produktów w lodówce.

Jakie owoce i warzywa wybierać?

W tej kwestii nie ma większych ograniczeń – dieta koktajlowa czy dieta sokowa mogą być komponowane ze wszystkich dostępnych składników. Oczywiście warto zawsze korzystać z produktów sezonowych, zwłaszcza w szczycie sezonu. Są one zwykle najzdrowiej uprawiane i pełne wartości odżywczych. Z kolei wybierając warzywa i owoce rodzime, zwłaszcza pochodzące od lokalnych dostawców, zmniejsza się ślad węglowy i wspiera środowisko. Nie oznacza to jednak, że trzeba zupełnie rezygnować na przykład z cytrusów. Mało kto powstrzymałby się nad dodatkiem soku z pomarańczy do diety zimą. Aby go szybko przygotować, nie trzeba korzystać z wyciskarki wolnoobrotowej – sprawdzi się specjalna wyciskarka do cytrusów. Urządzenie to umożliwi szybkie przygotowanie soku do wypicia od ręki.

Skąd czerpać inspiracje na soki i koktajle?

Dobrym źródłem informacji zawsze są książki o zdrowym odżywianiu, w których można też znaleźć ciekawe dodatki do soków i koktajli. Są one ważne również dlatego, że poprawiają wiedzę o zdrowym żywieniu, co przekłada się na lepsze nawyki i mniejsze gromadzenie toksyn w organizmie w przyszłości. Same przepisy na soki z wyciskarek można znaleźć praktycznie wszędzie – najwięcej jest ich oczywiście w sieci. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby samemu komponować soki i koktajle z ciekawych połączeń owoców i warzyw. Warto tylko pamiętać o tym, aby je zapisywać – pamięć bywa zawodna!

Sprawdź ofertę bestsellerów:

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Luty 2018

Polecane

HUROM H200 All in One - wolnoobrotowa wyciskarka do soków - czarny mat Okazja

HUROM H200 All in One - wolnoobrotowa wyciskarka do soków - czarny mat

1 890,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 1 740,00 zł/1szt.+8% Cena regularna: 2 090,00 zł brutto/1szt.-10%
pixel