Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak i gdzie kupować najzdrowsze warzywa i owoce?

2020-11-23
Jak i gdzie kupować najzdrowsze warzywa i owoce?

Półki w supermarketach uginają się od warzyw i owoców, które kuszą idealnym wyglądem. Znajomi doradzają, żeby iść do pobliskiego warzywniaka, albo kupować tylko ekologiczne produkty, a ty nadal nie wiesz co wybrać wśród roślin dostępnych na wyciągnięcie ręki. Jak i gdzie kupować dobre warzywa i owoce, które będą pyszne, zdrowe i bezpieczne dla twojego zdrowia?

Dziś powiemy o tym:


- jakie są najzdrowsze warzywa i owoce,
- gdzie najlepiej je kupować,
- jak wybierać warzywa i owoce z półek sklepowych.

Co to są najzdrowsze warzywa i owoce

Mogłoby się wydawać, że owoce i warzywa są same w sobie zdrowe i warto je spożywać w jak największych ilościach każdego dnia. Prawda wygląda nieco inaczej - zdrowe produkty powinny wyrastać bez chemicznych oprysków, dojrzewać na słońcu, najlepiej lokalnie. Niestety sposób uprawy może być dla nas zgubny - jeśli roślina otrzyma zbyt wiele herbicydów i pestycydów, związki w niej zawarte mogą przyczynić się nawet do rozwoju nowotworu. Gdy będzie nawożona świeżym obornikiem w nieodpowiednim momencie rozwoju i zebrana zbyt wcześnie, stanie się źródłem szkodliwych azotanów, również o rakotwórczym działaniu.


Pochodzenie towarów ma ogromny wpływ nie tylko na to, ile mają w sobie witamin i minerałów, ale jak smakują i wyglądają. Najlepszym sposobem na zdrowe warzywa i owoce jest własny ogródek, na który często nie mamy miejsca ani czasu. Co zrobić, jeśli nie możesz samodzielnie uprawiać roślin? Przede wszystkim staraj się wybierać warzywa sezonowe niezależnie od tego, gdzie robisz zakupy. Niestety wiele produktów dostępnych w sklepach pochodzi z upraw szklarniowych - rośliny uprawiane na świeżym powietrzu są zazwyczaj zdrowsze i o wiele smaczniejsze. W czerwcu przyrządzaj swoje ulubione koktajle z truskawek i czereśni, a jesienią wyciśnij sok w wyciskarce wolnoobrotowej z marchewki i jabłek. Staraj się za wszelką cenę szukać produktów pochodzących z upraw ekologicznych, które nie zawierają w sobie szkodliwej chemii. Są one oznaczone specjalnym znakiem, jednak warto przeczytać informacje na opakowaniu. Moda na "eko" i "bio" sprawia, że zdarzają się nieuczciwi producenci.


Warzywa i owoce od lokalnych rolników

W większości miast i mniejszych miejscowości rolnicy handlują swoimi produktami np. na targach. Największy wybór owoców i warzyw będzie w sezonie, zresztą to właśnie wtedy warto je kupować. Produkty hodowane lokalnie nie muszą być transportowane z odległych stron świata - dzięki temu nie są konserwowane gazem, naświetlane i nie spędzają wielu dni dojrzewając w nienaturalnych warunkach. Bądź jednak uważny! Im brudniejsze warzywa i owoce, tym lepiej- w ten sposób pozostaje na nich naturalna bariera ochronna przed światłem, które ma negatywny wpływ na niektóre z witamin. Warto również uważać na osoby, które przywożą towar z giełdy owoców i warzyw - jeśli oferują banany, cytrusy i idealne, wyselekcjonowane produkty, zastanów się dwa razy przed zakupem. Najlepszym sprawdzianem będzie zapytanie sprzedawcy skąd przyjechał i gdzie znajduje się jego gospodarstwo. Im mniejsza różnorodność towaru tym lepiej. Doskonałym pomysłem jest przyłączenie się do kooperatywy spożywczej. Nie jest ona dostępna w każdym miejscu, ale warto popytać znajomych lub poszukać informacji w sieci. Na czym to polega? Składa się zamówienie na świeże, sezonowe warzywa i owoce, a także przetwory, mąki, jajka w kolektywie, który zrzesza lokalnych rolników. Jest to jednak rozwiązanie dla cierpliwych - na towary często trzeba czekać nawet tydzień.

Jeśli supermarket to sezonowo i świeżo

W supermarketach coraz częściej znajdziesz oprodukty z etykietą "bio" i "eko", które powinny być zdrowsze. Pamiętaj o tym, że najlepsze są świeże warzywa, gdyż podczas transportu, przechowywania i przetwarzania tracą one wiele drogocennych wartości odżywczych. Dodatkowo staraj się omijać żywność uprzednio obraną, poddaną obróbce termicznej i foliowaną. Jak powinny wyglądać kupowane produkty? Najlepiej, by były jędrne w dotyku, dojrzałe, ale nie przejrzałe i bez znaków pleśni - jest ona przyczyną wielu groźnych chorób.

Nie daj się skusić

Jak kupować warzywa i owoce? Wzrokiem nietrudno ocenić, czy warzywo lub owoc zostały specjalne spryskane, by zachęcić cię do zakupów. Jeśli jabłko nienaturalnie się świeci, nie jest wspaniałym okazem, a jedynie nawoskowanym produktem dla nieświadomych konsumentów. Wybierając warzywa i owoce od lokalnych dostawców często trafisz na nieregularne kształty, plamki - te drobne niedoskonałości wynagrodzi ci wspaniały smak i większa ilość wartości odżywczych. Natura nie jest idealna.

Obejrzyj nasz przepis na pyszny dżem z sezonowych owoców:


Najlepsze produkty dla twojego zdrowia

Gdy wybierzesz już najlepsze, najzdrowsze warzywa i owoce pamiętaj o tym, by dokładnie je umyć i wyczyścić. Nie lubisz smaku surowych roślin? Wyciśnij z nich sok i spożyj na czczo! Sprawdź nasze wyciskarki wolnoobrotowe, dzięki którym zrobisz sok prawie ze wszystkich ulubionych warzyw i owoców, który zachwyci cię smakiem i będzie pełen wartości odżywczych.

Sprawdź ofertę bestsellerów:

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel