10 nieznanych właściwości soku z pokrzywy - poznaj je i smakuj samo zdrowie!
1. Sok z pokrzywy jest doskonały w leczeniu narządów układu moczowo-płciowego dla kobiet i mężczyzn
Choroby układu moczowo-płciowego są trudne w leczeniu w przypadku obu płci. Farmaceuci i lekarze coraz częściej doradzają kobietom i mężczyznom kurację wpierającą leczenie w postaci soku z pokrzyw, zarówno w sytuacji infekcji dróg moczowych, jak i w bardziej złożonych schorzeniach, od przerostu prostaty i zmian nowotworowych do stanów zapalnych pęcherza wynikających z jego wadliwej budowy anatomicznej. Do soku z pokrzyw dodaje się często żurawinę, która nie tylko poprawia jego smak, ale i wspiera regenerację całego układu moczowego.
2. Skuteczny i całkowicie bezpieczny w leczeniu anemii ciążowej
Sok z pokrzyw jest sprawdzonym dodatkiem naturalnym do kuracji anemii ciążowej. Wspiera on produkcję czerwonych ciałek krwi i jest całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka. Działając lekko moczopędnie naturalnie oczyszcza on przy tym pęcherz moczowy i wzmacnia jego ścianki, dzięki czemu powiększająca się macica, która naciska na pęcherz kobiety, napotyka na zdrowy opór ścianek pęcherza. To ważne, gdyż nieuregulowany częstomocz często osłabia układ moczowy kobiet w ciąży, natomiast sok z pokrzywy łagodzi skutki tego naturalnego mechanizmu ciążowego.
3. Naturalny płyn do płukania włosów
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż sok z pokrzywy stosowany zewnętrznie na włosy i skórę głowy niweluje przebarwienia i reguluje gospodarkę łojotokową, dzięki czemu jest on dobrym antidotum na zmęczone, zniszczone i wypadające włosy. Kuracja polega na płukaniu włosów sokiem z pokrzywy i daje efekty już po ośmiu myciach.
4. Bomba z łatwo przyswajanych witamin
Pokrzywa jest naturalną bombą witaminową, zawiera ona między innymi witaminy: A, B2, C, E, K, ale także drogocenne dla zdrowia organizmu związki takie jak: flawonoidy, żelazo, magnez, wapń i krzem. Co najważniejsze: soku z pokrzyw nie da się przedawkować, gdyż w nadmiarze - dzięki swej moczopędności - zostanie on naturalnie i bezpiecznie wydalony z organizmu.
5. Obniża zły cholesterol
Sok z pokrzyw zawiera naturalne garbniki, które mają właściwości ściągające, co oznacza, iż czyszczą one naczynia krwionośne ze złego cholesterolu. Garbniki wymiatają go i wydalają, udrażniając tym samym ludzki układ krwionośny. Sok pokrzywowy zaleca się osobą po przebytych zawałach i chorujących na zaburzenia układu naczyniowo-krwionośnego, gdyż zapobiega on również zatorom żylnym.
6. Tani, naturalny detoks całego organizmu
Sok pokrzywowy wymiata z organizmu toksyny. Wystarczy przeprowadzić trzydniową kurację w postaci dostarczania do organizmu jednej szklanki soku dziennie, aby poczuć przypływ energii. Dzieje się tak, ponieważ sok z pokrzyw usuwa z organizmu substancje toksyczne różnego typu, w tym nawet metale ciężkie.
7. Tonik antytrądzikowy
Kosmetolodzy polecają również sok z pokrzyw, obowiązkowo bez dodatku cukru, jako tonik do przemywania trądzikowej skóry twarzy. W takim użyciu oczyszcza ona pory skórne i łagodzi podrażnienia oraz wyrównuje przebarwienia zmęczonej i wrażliwej cery.
8. Nieliczne przeciwwskazania
W przeciwieństwie do innych preparatów naturalnych istnieje niewiele przeciwwskazań medycznych do stosowania soku z pokrzyw. Jeśli chodzi o używanie go jako toniku do higieny intymnej nie zaleca się soku z pokrzyw kobietom chorującym na poważne choroby narządów rodnych, takie jak: nowotwory zewnętrzne, mięśniaki i cysty. Sok z pokrzywy nie jest również zalecany w leczeniu chorób nerek (silna moczopędność soku może nadmiernie obciążać nerki), bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych i w cukrzycy insulinoopornej. To nieliczne przeciwwskazania do stosowania soku pokrzywowego.
9. Interakcje soku z pokrzyw z niektórymi lekami
Jeśli zamierzamy przeprowadzić kilkudniową kurację z udziałem soku z pokrzyw, a zażywamy stałe leki z grup rozrzedzających krew i przeciwzakrzepowych należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, by uniknąć nasilenia się działań moczopędnych leków za sprawą, również moczopędnego, soku z pokrzyw. Chodzi o to, by nie wywołać efektu zbyt małej krzepliwości krwi.
10. Optymalne dawki soku z pokrzyw
W profilaktycznym użyciu soku z pokrzyw dietetycy zalecają dobową dawkę od 10 do 20 ml na dobę, zaś w przypadku anemii dawka ta może być zwiększona aż do 30 ml. Jeśli wypijemy zbyt dużo - dla naszego organizmu - soku po prostu zareaguje on zwiększonym wydalaniem, więc ryzyko przedawkowania soku w zasadzie nie istnieje. W takiej sytuacji, aby uniknąć odwodnienia, należy uzupełnić płyny.
Sprawdź ofertę bestsellerów:
- Wyciskarki do cytrusów Hurom
- Blendery
- Części zamienne i eksploatacyjne Hurom
- Hurom DU Chef – Wyciskarki Wolnoobrotowe Poziome
- Hurom HWS PRO - Wyciskarki Wolnoobrotowe do Soków
- Hurom HZS Alpha Plus Wyciskarki Wolnoobrotowe
- Hurom One Stop H-AI Wyciskarki Wolnoobrotowe
- HUROM H200 All in One Wyciskarki Wolnoobrotowe
- Hurom H300E Wyciskarki Wolnoobrotowe
Czytaj również:
- Jaki blender wybrać? Ręczny czy kielichowy? Jaka moc?
- Wyciskarki ślimakowe - jedno czy dwuślimakowe, jakie wybrać?
- Wyciskarka wolnoobrotowa pionowa do soków - Co warto wiedzieć?
- Wyciskarka wolnoobrotowa pozioma do soków - Co warto wiedzieć?
- Blender personalny - co to znaczy?
- Wyciskarki Hurom - który model wybrać?
- Wyciskarka wolnoobrotowa czy blender?